Artykuły

 

Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

Dodano: 13 Sierpień 2012

Położony nad Zalewem Wiślanym Frombork znany jest głównie dzięki Mikołajowi Kopernikowi. Postać słynnego astronoma pomogła rozpropagować fromborskie zabytki, których w mieście nie brakuje. Dlaczego warto odwiedzić Frombork?

Miasto Kopernika

Warto pamiętać, że Mikołaj Kopernik to nie tylko Toruń. W grodzie nad Wisłą astronom się urodził, jednak przez 33 lata żył i pracował właśnie we Fromborku. To właśnie tu stworzył epokową, opisującą nowy porządek Wszechświata pracę „O obrotach sfer niebieskich”. Pod koniec 2005 roku naukowcy potwierdzili, że znalezione we fromborskiej katedrze szczątki należą właśnie do Kopernika. Jednak i bez słynnego astronoma Frombork w pełni zasługuje na miano „Klejnotu Warmii”.

Zabytki katedralnego wzgórza

Od XIV wieku Frombork był jednym z najważniejszych miast Warmii, siedzibą Kapituły Warmińskiej. Z tego okresu zachowało się do dziś wiele cennych zabytków, wśród nich zaliczany do najwyższej, zerowej klasy kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego. W jego skład wchodzi średniowieczna, gotycka Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła. W katedrze znajdują się jedne z najsłynniejszych w Polsce barokowe organy. Długą tradycję mają odbywające się w tej świątyni koncerty organowe. W dawnym pałacu biskupim swą siedzibę ma Muzeum Mikołaja Kopernika. Najstarszym obiektem fortyfikacji fromborskiego wzgórza jest Wieża Kopernika ze zrekonstruowaną pracownią astronoma, zaś najwyższym – gotycko-barokowa dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego.

Astronomiczny Frombork

Na wieży umieszczono unikatowe wahadło Foucaulta, którego działanie jest dowodem na ruch obrotowy Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się panorama całej okolicy. W przyziemiu natomiast działa jedno z nielicznych w Polsce planetariów. Wyposażone w profesjonalną aparaturę słynnej firmy Carl Zeiss wyświetla obrazy na kopule o średnicy ośmiu metrów. Sztuczne niebo pozwala zobaczyć wszelkie obiekty kosmiczne widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi oraz efektywne wizualizacje. Jeśli wizyta w planetarium tylko rozbudziła nasze astronomiczne apetyty, 1,5 km od Fromborka na Górze Żurawiej znajduje się obserwatorium wyposażone w instrumenty niezbędne do obserwacji nieba.

Zioła i panorama

Jednak fromborskie zabytki to nie tylko Wzgórze Katedralne. Poza nim warto zobaczyć zespół poszpitalny św. Ducha z kaplicą św. Anny, w którym mieści się muzeum historii medycyny. W przyszpitalnym ogrodzie znajduje się herbarium z uprawami leczniczych ziół. Nieopodal Wzgórza Katedralnego stoi Wieża Wodna. Zainstalowane w drugiej połowie XVI wieku urządzenie miało dostarczać wodę do znajdujących się powyżej zabudowań okołokatedralnych, był to drugi taki wodociąg w Europie. Dziś to przede wszystkim świetny punkt widokowy, z którego widać Stare Miasto i Zalew Wiślany.

Aktywnie we Fromborku

Kąpieliska nad Zalewem Wiślanym często są wyłączone z użytku z powodu wykwitów glonów i innych zanieczyszczeń. Choć sytuacja z roku na rok się poprawia, lepiej nie nastawiać się na kąpiele. Bardzo rozwinięte jest jednak żeglarstwo i sporty motorowodne, bez przeszkód można wynająć jacht, łódkę czy zwykły kajak. Statki turystyczne kursują do Krynicy Morskiej lub Trójmiasta. Zimą zamarznięte wody Zalewu zachęcają do rajdów bojerami.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Nikater (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już serialem Ojciec Mateusz....

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

  Zobacz

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet