Artykuły

Dębki to nie tylko plaża i dzika przyroda

Dębki to jedna z tych niepozornych, nadmorskich osad, które upodobali sobie rodacy z głębi kraju złaknieni letniego wypoczynku. Co przyciąga ich do Dębek?

Początki tkane z rybackich sieci

Dębki to licząca kilkudziesięciu stałych mieszkańców osada letniskowa nieopodal Pucka, w gminie Krokowa. Wieś od XVIII wieku ma charakter rybacki, pamiątką jej historii są nieliczne XIX-wieczne chałupy. W Dębkach znajduje się także wybudowany w 1935 roku drewniany kościółek oo. Zmartwychwstańców. Po zniszczeniach wojennych kilka lat temu zrekonstruowano jego wyposażenie nawiązujące do tradycyjnych, kaszubskich wzorów. Dziś Dębki są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Trójmiasta i Warszawy, którzy w spokojnej miejscowości szukają wakacyjnego odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Dębki, czyli plaża

Największą atrakcją Dębek, która przyciąga do osady tysiące letników, jest jednak plaża. I to nie byle jaka. Szeroki pas piasku z płytkim kąpieliskiem uznawany jest za jeden z najładniejszych i najbardziej atrakcyjnych na polskim wybrzeżu. Wątpiących może ostatecznie przekonać fakt, iż jeden z odcinków plaży, położony za Piaśnicą, przeznaczony jest dla naturystów. To jak na razie jedyna nad polskim Bałtykiem autoryzowana plaża naturystyczna.

Meandry w Dębkach

Rzeka stanowiąca granicę królestwa golasów to Piaśnica, niewielki ciek wypływający ze sztucznego zbiornika w Żarnowcu. W okolicach źródła jej koryto jest uregulowane, jednak w Dębkach tworzy już urokliwe meandry. Mimo niewielkich rozmiarów, Piaśnica obfituje w żyjące w niej gatunki flory i fauny. Rdestnice, moczarki i świadczące o czystości wody słodkowodne gąbki kuszą płocie, okonie, piskorze, sandacze, szczupaki, flądry, a nawet małże i raki. Pół kilometra od brzegu, na wysokości ujścia rzeki do morza, na głębokości ok. 6 metrów, leży zatopiony kuter rybacki – miejscowa atrakcja dla miłośników nurkowania.

Rezerwat Piaśnickie Łąki

W Dębkach usytuowano także rezerwat Piaśnickie Łąki. Utworzony w 1959 roku, wbrew nazwie nie sprowadza się jedynie do połaci łąk. Są to także lasy z sosną, brzozą i dębem, którym towarzyszą wierzba, jałowiec, kozłek lekarski czy storczyk plamisty. Zdaniem miejscowych bywalców nie mniej okazale przedstawia się tamtejsza fauna, która pozostaje jednak niezbadaną zagadką. Niestety, plan ochrony rezerwatu nie przewiduje jego turystycznego wykorzystywania, jednak jest to warte odwiedzenia miejsce, dające sposobność odpoczynku od gwarnej w sezonie plaży.

Park Linowy w Dębkach

Jednak Dębki to nie tylko plaża i dzika przyroda. Na mierzącym 1,5 hektara płacie lasu powstał miejscowy Park Linowy z atrakcjami przygotowanymi dla dorosłych i nieco mniejszych amatorów wspinaczki. Najdłuższa trasa liczy łącznie ok. 700 m, w tym 200 m zjazdów. Prócz ekstremalnych propozycji dla najśmielszych, do dyspozycji pozostają też bezpieczne, nisko zawieszone i szczególnie zabezpieczone trasy dla kilkuletnich maluchów. Bogaty wybór możliwości gwarantuje dobrą rozrywkę dla całej rodziny.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz