Artykuły

Darłowo. Morska bryza i powiew historii

Kierując się w stronę Darłowa już z oddali widać wiele pracujących wiatraków. Pomału zaczynamy odczuwać niepowtarzalny nadmorski klimat, świeżą morską bryzę i powiew historii. Ogarnia nas jeszcze jedno przeczucie – to będzie naprawdę wyjątkowy pobyt.

W poszukiwaniu Białej Damy

Decydując się na wypoczynek nad wodami Bałtyku najwięcej czasu spędza się na słodkim lenistwie na pięknej, piaszczystej plaży. Jednak taka miejscowość, jak Darłowo, oferuje odwiedzającym ją turystom o wiele więcej. To urokliwe miasto, posiadające wspaniałe zabytki, stwarza także możliwość spędzenia prawdziwie aktywnych wakacji.

Burzliwą historię grodu kryją obiekty takie jak Kościół Mariacki z Mauzoleum Pomorskim, Ratusz Miejski, Fontanna Pomnik Rybaka, Brama Kamienna i Latarnia Morska w Darłówku. Jednak perełkę wśród wszystkich zabytków stanowi Zamek Książąt Pomorskich, będący niegdysiejszą siedzibą Króla Eryka i Białej Damy – Księżnej Zofii.

Morskie opowieści

Po spacerach wśród średniowiecznych murów i historycznych budowli przychodzi chęć na nieco więcej ruchu, z dodatkiem dobrej zabawy i sporej dawki rozrywki. W związku z tym należy obrać kierunek na nadmorską dzielnicę Darłowa – Darłówko. Doskonałą propozycją dla całej rodziny będzie niezapomniana przygoda na pokładzie statku wycieczkowego. W sprzyjających warunkach łajba wypłynie na pełne morze, a to już jest gratka dla prawdziwych wilków morskich.

Na największych wodnych śmiałków czeka Boreasz. Ta łódź motorowa zabierze każdego spragnionego mocnych wrażeń na ekstremalną przejażdżkę z prędkością 100 km/h. W trakcie jej trwania lepiej nie zamykać oczu – to doskonała okazja, aby podziwiać piękno polskiego wybrzeża. Funkcjonujące na plażach wypożyczalnie oferują dodatkowo szaleństwo na skuterach wodnych oraz rejsy motorówką.

W zwolnionym tempie

Aby nieco wyciszyć emocje można przesiąść się na tramwaj wodny Tristan i Izolda lub Księżną Zofię. Jeśli jednak chwilowo nie mamy ochoty na morskie wyprawy w żadnej postaci, warto poszukać ciszy i spokoju na pobliskich łowiskach, oddając się wędkowaniu. Bogactwo gatunkowe ryb sprawia, że naprawdę trzeba się postarać, aby wrócić z połowu z pustymi rękami.

Jeśli zechcemy całkowicie odpocząć od wody powinniśmy wybrać się do Parku Linowego Nad Bałtykiem. Cztery przygotowane trasy czekają na wszystkich, którzy nie boją się nowych wyzwań i chcą sprawdzić własne możliwości. Dzieci nie muszą jedynie obserwować bawiących się rodziców, ale mogą również spróbować swoich sił na trasie pełnej atrakcji przeznaczonej tylko i wyłącznie dla nich.

Receptą na świetną rodzinną rozrywkę jest również wycieczka rowerowa. Ścieżki o różnej długości prowadzą wzdłuż najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc Darłowa i okolic. W zależności od możliwości można wybrać się na przejażdżkę Małą Pętlą, Szlakiem Cystersów, Dużą Pętlą Nadmorską lub Dużą Pętlą Wiatrakową.

Śpiewać każdy może

W celu wieczornego odprężenia można odwiedzić miejscowy Park Wodny, który oferuje swoim gościom basen sportowy, basenik dla dzieci, rwącą rzekę, jacuzzi, zjeżdżalnie, a także basen zewnętrzny z podgrzewaną wodą. Gdy apetyt zostanie już dostatecznie rozbudzony należy uraczyć gdzieś swoje podniebienie. Ale nie byle gdzie… Unikatową propozycją będzie Karczma Śpiewających Kucharzy i Kelnerów, w której codziennie personel lokalu gwarantuje wokalną i taneczną rozrywkę.

Jeśli ktoś marzy jedynie o błogim lenistwie na plaży i kąpielach słonecznych, owszem, to również może robić w Darłowie. Jednak będąc już w tym mieście i nie skorzystać chociaż z niektórych spośród oferowanego morza atrakcji, to prawie tak, jakby się w nim w ogóle nie było.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Mario58, wikimedia commons

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz