Artykuły

Co zwiedzić w Suchej Beskidzkiej?

W południowej części województwa małopolskiego, na tak zwanej Ziemi Babiogórskiej leży malownicza i niezwykle cenna pod względem historycznym miejscowość.

Wydaje się że każdy, kto ceni sobie dziedzictwo polskiej kultury powinien obowiązkowo zobaczyć ten zakątek kraju.

Mały Wawel
Tak potocznie mówi się o suskim zespole zamkowo-parkowym, w skład którego wchodzą – zamek, oranżeria, oraz zabudowania gospodarskie. Całość wybudowana została w stylu renesansowym z elementami baroku, i stanowi jedną najważniejszych atrakcji turystycznych miasteczka. Obecnie w zamku znajduje się m.in.  muzeum udostępniające do zwiedzania dział historyczny, regionalny, oraz wystawy czasowe – wśród nich nawet te, o tematyce czysto turystycznej.  Mały Wawel, nie jest jednak jedynym zabytkiem bezwzględnie wartym odwiedzenia w Suchej.

Karczma Rzym
Tej brzmiącej dla niektórych wręcz jednoznacznie nazwy nie trzeba nikomu tłumaczyć. Chociaż nie mamy pewności, czy Adam Mickiewicz pisząc balladę o Pani Twardowskiej miał na myśli właśnie tą karczmę, istnieje wiele przesłanek by tak właśnie myśleć.

Gości wchodzących do budynku wita namalowane na płótnie godło z podobizną konia, nawiązujące do mickiewiczowskiego dzieła. Sam budynek pochodzi z drugiej połowy XVIII w. i  stanowi jeden z najważniejszych obiektów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.  Niezależnie od rzetelnych zapisków dotyczących gości odwiedzających miejsce, legenda o sprytnym Twardowskim jest tutaj gorliwie kultywowana.

Decydując się na zjedzenie posiłku we wspomnianej karczmie, mamy gwarancję skosztowania jadła przyrządzonego na prawdziwej kuchni węglowej. Typowymi potrawami które serwuje się w „Rzymie” są - żurek stryszawski i żurek suski, a także „Mikstura Szatańska”, „Lody Pani Twardowskiej” czy „Specjał Twardowskiego”.

Pozostałe atrakcje Suchej Beskidzkiej
Poza dwoma niekwestionowanie charakterystycznymi dla tej miejscowości zabytkami, w miasteczku odnajdziemy także inne perełki architektury, oraz dowody jedynego w swoim rodzaju dziedzictwa kulturowego. Koniecznie zwróćmy uwagę na zabytkową stację kolejową, która do użytku została oddana  w latach osiemdziesiątych XIX w.

Budynek stacyjny wybudowano w stylu charakterystycznym dla architektury galicyjskiej.  Lokalna kolej realizuje połączenia do większości  popularnych polskich miast. Zabytkowe kościoły, niewątpliwie warte zobaczenia podczas wyprawy w te rejony również nie raz zaskoczą nas swoim kunsztem. Napotkamy wśród nich różne style architektoniczne – od manieryzmu i baroku, przez renesans z elementami klasycyzmu po neogotyk. Najstarszą z budowli jest zespół klasztoru kanoników regularnych wybudowany w XVII wieku (obecnie plebania).

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikipedia

Zobacz także: