Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu

Nie tylko Bieszczady, czyli 11 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu

Każdy szanujący się turysta oraz miłośnik gór wie, że Bieszczady są zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Niezwykłe pasmo górskie słynie z rozkochiwania przyjezdnych, zapisało się w kulturze własnym memem i pojawia się w niemal każdym turystycznym rankingu (nawet brak dostępu do morza nadrabia Jeziorem Solińskim). W skrócie: po prostu nie sposób nie zakochać się w Bieszczadach! Jednak Podkarpacie, w którym leżą wspomniane góry posiada wiele innych niezwykłych turystycznych atrakcji, które warto zobaczyć! Oto przedstawiamy kilka takich miejsc. W końcu województwo podkarpackie to nie tylko Bieszczady.

Najpiękniejsze zabytki na Podkarpaciu – co warto zobaczyć?


Chociaż to walory przyrodnicze mają ogromny wpływ na turystyczną popularność Podkarpacia, to region ten może pochwalić się także kilkoma naprawdę wyjątkowymi i pięknymi zabytkami. Z całą pewnością jednym z najbardziej interesujących miejsc na mapie województwa będzie Łańcut. Niewielkie i spokojne miasto w samym sercu województwa podkarpackiego może pochwalić się jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w kraju. Zabytkowy pałac dzięki pięknemu wystrojowi wnętrz oraz cennej kolekcji pojazdów konnych cieszy się ogromną popularnością, a jego sława opuściła granice Polski i znana jest w całej Europie! Zwiedzając zachwycający i klimatyczny kompleks pałacowo-parkowy będziemy mogli zobaczyć między innymi oranżerię, neobarokowy zameczek, synagogę oraz klasycystyczną ujeżdżalnię. Dużą atrakcję stanowią interesujące ekspozycje. Zobaczymy tu między innymi zachowane umeblowanie z pierwszej połowy XVII, wnętrza z XVIII i XIX wieku, bogatą kolekcję pojazdów konnych i trofeów oraz zbiór sztuki cerkiewnej. Najciekawszym elementem zwiedzania zamku w Łańcucie będzie jednak spacer po pięknym zabytkowym ogrodzie pałacowym. Zachwyca on wyrafinowaną kompozycją oraz bogatym składem gatunkowym drzew i krzewów. Zobaczymy tu między innymi ogród włoski, różany czy bylinowy.


Kolejnym piękny podkarpacki zabytek będziemy mogli zobaczyć w Baranowie Sandomierskim (zaledwie 14 kilometrów od Tarnobrzegu). W malowniczo położonej miejscowości znajduje się zespół zamkowo-pałacowy będący jednym z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z czasów polskiego renesansu. Zamek w Baranowie Sandomierskim jest także jednym z nielicznych w naszym kraju obiektów prezentującym typ “palazzo in fortezza” – charakterystycznej rezydencji posiadającej cechy obronne. Wnętrze budynku zdobią piękne sztukaterie, polichromie, obrazy oraz inne ozdoby. W podziemiach rezydencji czeka na nas Zbrojownia Rycerska, po której oprowadzi nas prawdziwy rycerz. Zobaczymy tam między innymi wyposażoną salę tortur oraz arsenał. Zanim jednak wejdziemy do środka, powinniśmy koniecznie przyjrzeć się zachwycającemu dziedzińcowi. Świetnym pomysłem będzie także spacer po pięknym ogrodzie otaczającym zamek. Podkarpacka perła renesansu cieszy się sporą popularnością wśród turystów, a dzięki niezwykłemu klimatowi i architekturze nazywana jest często “małym Wawelem”.


Nocleg w okolicy


Agroturystyka Olszynka

Agroturystyka Olszynka

Skopanie, ul. Międzywodzie

Kwatery i pokoje Skopanie 9.4


Podczas zwiedzania Podkarpacia koniecznie powinniśmy odwiedzić także piękny Zamek w Krasiczynie. Zespół pałacowy znajdujący się w zaledwie 10 kilometrów od Przemyśla stanowi jeden z najcenniejszych zabytków w okolicy. Został on wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy Stanisława Krasickiego, znacznej rozbudowy dokonał jednak Marcin Krasicki. Zamek przykuwa uwagę przede wszystkim imponującym narożnym basztom symbolizującym wartości wyznawane przez Krasickich (noszą one nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka). W jej wnętrzach będziemy mogli zobaczyć interesujące pomieszczenie takie jak sale wystawowe, lochy, przepiękną kaplicę oraz kryptę Sapiehów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak zachwycający dziedziniec zamkowy ze zdobionymi arkadowymi podcieniami. Poza zwiedzaniem zamku koniecznie powinniśmy udać się na spacer po zabytkowym parku. 


Najpiękniejsze zakątki Podkarpacia – odkrywając piękno przyrody



Miłośnicy pięknej przyrody powinni czuć się na Podkarpaciu naprawdę dobrze. I wcale nie chodzi tu o możliwość spacerowania po bieszczadzkich połoninach. W okolicy znajdziemy kilka naprawdę interesujących rezerwatów. W poszukiwaniu urokliwych zakątków warto zajrzeć między innymi do rezerwatu Zwiezło. Czekają nam na nas malowniczo położone Jeziorka Duszatyńskie oraz spływający kaskadami Potok Olchowaty. Miejsce to z łatwością powinno oczarować nas swoją atmosfera – pochylające się nad wodami buki odbijają się w wodzie, tworząc naprawdę piękny widok. Z miejscem tym związane są także lokalne legendy, według których charakterystyczne osuwiska są dziełem rozzłoszczonego diabła, okolicznych dzwonów bijących na koniec świata lub upadku meteorytu. Klimatyczny zakątek możemy odwiedzić podczas spaceru fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego przebiegającego z Komańczy na Chryszczatę.


Podczas odkrywania najciekawszych miejsc na Podkarpaciu powinniśmy zajrzeć do rezerwatu Prządki. Jego głównym celem jest ochrona okazów przyrody nieożywionej. Spacerując po okolicznych szlakach turystycznych, będziemy mogli zobaczyć różnorodne i niezwykłe formy skalne stanowiące największe tego typu skupisko w tej części Polski. Swoją nazwę rezerwat zawdzięcza lokalnej legendzie głoszącej, że skalne ostańce są tak naprawdę dziewczętami, które w ramach kary za przędzeniu lnu w święto zostały zamienione w kamień. Będąc w okolicy, koniecznie powinniśmy odwiedzić okoliczne ruiny Zamku Kamieniec.


Miłośnicy przyrody zwiedzając Podkarpacie, powinni koniecznie uwzględnić w swoim planie, jeszcze kilka ciekawych miejsc. W niewielkich Bolestraszycach położonych niedaleko Przemyśla (niecałe 10 kilometrów), na zwiedzających czeka piękne arboretum, będące największym tego typu parkiem w regionie. Spacerując parkowymi alejkami wijącymi się pośród stawów, będziemy mogli zobaczyć setki gatunków roślin z całego świata – w tym wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych oraz wiele okazów chronionych. Dodatkowo na ternie ogrodu czeka na nas Muzeum Przyrodnicze prezentujące wystawy fotograficzne, ornitologiczne, dendrologiczne oraz motyli nocnych. 


Ciekawym pomysłem będzie także wizyta w Ustrzykach Dolnych, gdzie czeka Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego prezentujące eksponaty związane z fauną, florą, geologią oraz architekturą Bieszczad. Natomiast w Krempnej czeka Ośrodek Eukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego.


Inne ciekawe miejsca w okolicy: 



Najciekawsze miejsca na Podkarpaciu – podróż śladami wyjątkowej historii


Wizyta na Podkarpaciu może być świetną okazją, aby odbyć naprawdę interesująca lekcję historii. W okolicy miłośnicy zabytków znajdą dla siebie wyjątkowo interesujące miejsca. W naszym planie zwiedzania koniecznie powinniśmy uwzględnić wizytę między innymi w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Lokalny Park Etnograficzny jest największym skansenem w kraju, a także jednym z najpiękniejszych. Dla ułatwienia nam poznawania regionalnej kultury teren muzeum został podzielony na siedem stref. Pięć z nich poświęconych jest poszczególnym grupom etnograficznym zamieszkujących tereny Karpat Wschodnich i Zachodnich. Dwie pozostałe strefy zajmuje Rynek Galicyjski oraz jedyny w kraju Sektor Naftowy. Zwiedzając skansen, będziemy mogli zobaczyć wiele naprawdę interesujących zabytków, a wśród nich między innymi piękny drewniany kościół pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1667 roku, greckokatolicką cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1731 roku oraz piękną cerkiew z 1801 roku. Warto zwrócić uwagę także na klimatyczny dworek z 1861. Natomiast na dłużej powinniśmy się zatrzymać na klimatycznym Rynku Galicyjskim.


Zobaczy także inne najciekawsze skanseny w naszym kraju!


Wizyta w Sanoku to jednak dopiero początek przygody. Miejscowy skansen stanowi bowiem element Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej, będącego jednym z najcenniejszych atrakcji regionu. Na miłośników historii czeka na nim ponad 130 unikatowych obiektów, a pośród nich znajdziemy kilka wpisanych na światową listę UNESCO. Obejrzymy tu między innymi piękne kościoły, zachwycające cerkwie, klimatyczne skanseny oraz zespoły zabudowy małomiasteczkowe, dworki i pałace. Planując odkrywanie okolicy, koniecznie powinniśmy odwiedzić kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Anioła będącym jednym z najstarszych kościołów drewnianym w Polsce. Warto zajrzeć także do wsi Blizne, gdzie zobaczymy zespół plebański z drewnianym kościołem z XVI wiek z polichromią przedstawiającą unikatową biblię plebejską. W Smolniku, Turzańsku oraz Chotyńcu czekają natomiast piękne cerkwie greckokatolickie. Szlak o łącznej długości ponad 1200 kilometrów podzielony jest na 9 mniejszych tras, które ułatwia nam zaplanowanie wjazdu. Zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej jest naprawę interesującym doświadczeniem oraz szansą na dotarcie do naprawdę klimatycznych zakątków. 


Co zobaczymy na Szlaku Architektury Drewnianej: 



Wśród najciekawszych historycznych zakątków Podkarpacia z całą pewnością należy wymienić także Twierdzę Przemyśl. Jest to jedna z największych atrakcji miasta ciesząca się dużą popularnością wśród miłośników historii i militariów. Potężny system obronny powstał na początku XX wieku i był jedną z największych twierdz nowożytnych wzniesionych w Europie. Forty stanowiące część Twierdzy Przemyśl rozsiane są po całym mieście oraz okolicznych miejscowościach tworząc dwa pierścienie: wewnętrzny (znajdujący się w mieście) oraz zewnętrzny (rozmieszczony w okolicach Przemyśla). Pomiędzy zachowanymi obiektami biegnie czarny turystyczny szlak pieszy oraz zielony szlak rowerowy zwany Forteczną Trasą Rowerową. Tajemnicze pozostałości Twierdzy kuszą turystów, którzy pragną zobaczyć wyjątkowy krajobraz wokół nich, a także zajrzeć do udostępnionych korytarzy. Za udokumentowane pokonanie trasy pieszej lub rowerowej czeka na turystów medal „Obrońcy Twierdzy Przemyśl”. 


Co warto zobaczyć będąc w Przemyślu? 


Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Przemyśl, ul. Plac Pułkownika Berka Joselewicza

Muzea Przemyśl 6
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Przemyśl, ul. Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej

Ośrodki kultury Przemyśl 8


Najciekawsze miejsca na Podkarpaciu


Decydując się na urlop na Podkarpaciu, powinniśmy przygotować się na wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Możemy wybrać się na bieszczadzkie trasy, odkrywać malownicze przyrodnicze zakątki lub odwiedzać wyjątkowe zabytki. Do listy potencjalnych form wypoczynku możemy dopisać rekreacje nad Jeziorem Solińskim. Poza kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego czeka tu na nas między innymi zapora wodna na rzece. Imponująca konstrukcja o długości 650 metrów i wysokości 80 metrów góruje nad okolicznym miastem, oferując nam naprawdę piękne widoki. Największą atrakcją w okolicy jest jednak możliwość zwiedzania wnętrza zapory w towarzystwie przewodnika. Ciekawym sposobem wypoczynku nad Jeziorem Solińskim będzie rejs statkiem spacerowym, podczas którego będziemy mogli zobaczyć liczne malownicze zakątki zbiornika.


Co oferuje okolica Jeziora Solińskiego? 



Kolejnym ciekawym miejscem znajdującym się w na Podkarpaciu jest skansen w Trzcinicy zwany Karpacką Troją. Wyjątkowość tego miejsce wynika przede wszystkim z jego lokalizacji. Park Etnograficzny powstał na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tutaj ponad 160 tys. zabytków, takich jak naczynia, narzędzia i wyroby z ceramiki, krzemienia, kamienia, kości, rogu, brązu i żelaza. Były to pozostałości jednej z pierwszych ufortyfikowanych osad na obszarze naszego kraju – powstało ona ponad 4 tysięcy lat temu na początku epoki brązu. Okrycia miały wyjątkowe znaczenie dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Zwiedzając skansen w Trzcinicy, będziemy mogli zobaczyć grodzisko, gdzie zrekonstruowano ponad 150 metrów wałów obronnych, dwie bramy oraz 6 chat, a także park archeologiczny z odtworzoną wioską otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza.


Karpacka Troja

Karpacka Troja

Przysieki, ul. Trzcinica

Zabytki Przysieki 7.4


Wśród najciekawszych miejsc znajdujących się na terenie Podkarpacia z pewnością należy wymienić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jest to wyjątkowe muzeum przedstawiające za pomocą nowoczesnej technologii historię oraz technikę szklanego hutnictwa. Zwiedzając centrum, będziemy mogli zobaczyć wystawy prezentujące szklaną sztukę oraz tajemnice produkcji i zdobień. Czekają tu na nas także prezentacje na żywo oraz warsztaty obróbki szkła. W piwnicach obiektu czekają ekspozycjd przedstawiające najcenniejsze działa sztuki szklanej. Dodatkową atrakcję jest wizyta w sali “Szkła w fizyce” gdzie poznamy właściwości szkła i przyjrzymy się doświadczeniom z jego udziałem. 



Na chwilę możemy jednak udać się bliżej samego serca Bieszczad. Jedną z największych atrakcji znajdujących się w urokliwej Cisnej jest stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Ponad stuletnia zabytkowa trasa cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Czekają tu na nas dwie trasy: widokowa oraz dzika. Pierwsza z nich pozwoli nam podziwiać piękne okoliczne szczyty, natomiast druga – licznymi zakrętami – zabierze nas do miejsc, do których nie moglibyśmy dojechać samochodem. Na stacji w Majdanie warto odwiedzić muzeum, gdzie zobaczymy elementy infrastruktury kolejowej, ubiory dawnych maszynistów oraz stare bilety.


Następny artykuł Wyjazdy na Słowację....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!