Artykuły

Reklama

Zającówka

Miejscowość: Szklarska Poręba

Cena od: 60PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Co warto zwiedzić w Ustroniu?

Dodano: 27 Lipiec 2012

Ustroń na przestrzeni wieków diametralnie zmienił swoje oblicze. Jednak mimo upływu lat i przemiany w nowoczesne uzdrowisko, nie stracił uroku małej góralskiej wioski. Ale zacznijmy od początku…

Ślady przeszłości

Historia, tego położonego w Beskidzie Śląskim miasta, sięga początków XIV wieku. Położone w dolinie Wisły, między Czantorią Wielką a Równicą, każdego roku zachęca wielu turystów do zapoznania się nie tylko z dziejami tego miejsca, ale również z wszelkimi atrakcjami, jakie może zaoferować.

Jeśli podczas pobytu pierwszym odnalezionym tropem są obecne w Ustroniu ślady bogatej przeszłości, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, mieszczące się w zabytkowym budynku. Wśród najcenniejszych drewnianych budowli wymienia się kościółek św. Anny oraz rekonstrukcję zabudowy w centrum miasta. Natomiast wyróżniającym się zabytkiem przyrody jest dąb Sobieskiego, który według podań historycznych został zasadzony przez mieszkańców Ustronia.

Zdrowie z gór

Ustroń jest również, a może przede wszystkim, znany jako niezwykła miejscowość uzdrowiskowa o ponad 200-letniej tradycji. Początkowo kuracjusze doceniali Ustroń głównie ze względu na panujący tu łagodny klimat i malownicze otoczenie gór. Obecnie miasto dysponuje wieloma sanatoriami i ośrodkami rehabilitacyjnymi, a miejscowe solanki i borowiny uważane są za najlepsze w kraju. Prowadzone kuracje mają na celu leczenie chorób układu ruchu, krążenia czy dróg oddechowych, a bogactwo oferty i wysoka jakość usług stanowią potężne atuty tej miejscowości.

Pieszo, rowerem czy… sankami?

Gdy po wszystkich zabiegach będziemy mieli chęć na odrobinę aktywności, warto spróbować swoich sił na pieszych i rowerowych szlakach turystycznych. Po dotarciu do celu i osiągnięciu szczytu Czantorii czy Równicy, nagrodą za włożony trud będą zapierające dech w piersiach widoki. Wzrost poziomu adrenaliny zapewnią odwiedziny w usytuowanym pod szczytem parku linowym i na całorocznym torze saneczkowym. Tym, którzy niekoniecznie poszukują mocnych wrażeń, poleca się wizytę w Leśnym Parku Niespodzianek i Centrum Przyrodniczo-Leśnym.

Z myślą o wypoczywających aktywnie, począwszy od miesięcy wiosennych, na jesiennych skończywszy, organizowane są imprezy rowerowe i biegowe takie jak Rodzinny Rajd Rowerowy, Bike Maraton, Marszobiegi na Równicę i Czantorię czy Bieg Romantyczny Parami. Wydarzenia te stanowią doskonałą okazję do spróbowania swoich sił w ramach sportowej rywalizacji. Propozycje te są skierowane nie tylko do wyczynowców, ale także do preferujących spędzanie wolnego czasu w ruchu.

Zimowy punkt widzenia

Spragnieni kulturalnych doznań również znajdą tu coś dla siebie. Zarówno letni, jak i zimowy kalendarz imprez kulturalnych wypełniają różnorodne koncerty, festiwale, wystawy czy występy zespołów artystycznych. A skoro już mowa o zimie w Ustroniu, nie można nie wspomnieć, że do dyspozycji amatorów białego puchu każdego roku oddaje się trasy do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego, snowboardu oraz ski alpinizmu. Po całodziennym szusowaniu regenerację sił zapewnią regionalne specjały serwowane w klimatycznych góralskich chatach.

Ustroń to nie tylko piękne i malownicze krajobrazy. To również doskonałe miejsce na wypoczynek dla chcących podreperować zdrowie i poprawić samopoczucie. Będzie również świetną propozycją dla pasjonatów sportu czy miłośników kultury. A co najważniejsze – o każdej porze roku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Widok z Równicy (MartynaK, wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już serialem Ojciec Mateusz....

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

  Zobacz

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet