Artykuły

Co warto zwiedzić w Toruniu?

Turyści odwiedzający gród Kopernika poruszają się zazwyczaj utartym szlakiem.

Koncentrują się na najbardziej oczywistych atrakcjach znajdujących się w obrębie Starego Miasta, tj. Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Muzeum Piernika, Krzywa Wieża, Zamek Krzyżacki. Tymczasem Toruń ma do zaoferowania zwiedzającym znacznie więcej.

Odkryj Bydgoskie Przedmieście
Bydgoskie Przedmieście to zabytkowa dzielnica położona na wschód od Starówki. Najprężniejszy rozwój tego obszaru przypadł na przełom XIX i XX wieku. Z tego też okresu pochodzą liczne rezydencje utrzymane w stylu secesyjnym, składające się na niepowtarzalny klimat tej części Torunia. Architektura Bydgoskiego Przedmieścia z pewnością zachwyci nie tylko wprawne oko konesera, ale także turystę wrażliwego na piękno budowli z zamierzchłych epok. Swego czasu przebywali tu znani artyści. Do dnia dzisiejszego można zobaczyć kamienicę, w której gościli Stanisław Ignacy Witkiewicz oraz Stanisław Przybyszewski (róg ul. Bydgoskiej 100 i ul. Kochanowskiego).

Na Bydgoskim Przedmieściu znajdziemy również jeden z najstarszych Parków Miejskich w Polsce. Jego początki sięgają 1817 roku. Zachwycająca przyroda nawiązująca do wzorców angielskich nie jest jedynym atutem tego miejsca. Przechadzając się po parku natrafimy na rozmaite elementy architektury ogrodowej, tj. fontanny, rzeźby, ławeczki, stawy. Na szczególną uwagę zasługuje ławka poświęcona pamięci znanego niemieckiego pisarza Friedricha Schillera z popiersiem artysty.

Wschodnią część osiedla zajmuje założony w 1797 roku Ogród Zoobotaniczny. Ogród, podobnie jak Park Miejski może poszczycić się mianem najstarszego w kraju. Egzotyczne zwierzęta i rośliny, imponujące zbiory botaniczno-zoologiczne sprawiają, że jest to miejsce godne rozważenia przy planowaniu trasy zwiedzania.

Forty-czyli w stronę militarnej przygody
Fortyfikacje toruńskie to nie lada gratka dla miłośników historii i militariów. Twierdza Toruń- tak nazywa się zespół pruskich budowli obronnych rozlokowanych wokół miasta pochodzących z XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowało się 7 fortów głównych, niestety tylko nieliczne z nich są udostępnione zwiedzającym.

Przez kompleks obiektów fortecznych przebiega czarny szlak turystyczny. Cały szlak liczy 22 km. Dla niektórych przebycie całej trasy może okazać się zbyt forsowne, dlatego równie dobrym i znacznie mniej wymagającym sposobem eksploracji budowli Twierdzy Toruń jest urządzanie wypadów do pojedynczych fortów.

Najlepiej zachowanym obiektem jest Fort IV im. Stanisława Żółkiewskiego znajdujący się przy ulicy Chrobrego 86. W fortecy mieści się muzeum, a w jego zbiorach zobaczymy m. in.: prochownię, kolekcję zabytkowej broni i elementów umundurowania, pociski artyleryjskie. Fort IV posiada także w swojej ofercie bazę noclegową, restaurację oraz propozycję zabaw militarnych nie tylko dla najmłodszych. Dorośli, którzy się tam wybiorą będą mogli uczestniczyć w zajęciach poligonowych, odwiedzić strzelnicę, czy zjechać na linie z majdanu fortecznego.

Zamek Dybowski - burzliwa historia ruin
Lewobrzeżna część Torunia jest omijana przez turystów szerokim łukiem. Panuje przekonanie o nieatrakcyjnym charakterze terenów położonych po drugiej stronie Wisły. Jakkolwiek prawdziwe byłyby to opinie, to należy wspomnieć o jednym miejscu zasługującym na uwagę - Zamku Dybowskim.

Zamek Dybowski wzniesiono z polecenia króla Władysława Jagiełły w latach 1424-1425. Od tego czasu ziemia, na której go wybudowano była świadkiem najważniejszych wydarzeń historycznych, dość wspomnieć, że to właśnie na tym zamku obywały się rokowania między Władysławem Jagiellończykiem a mistrzem Krzyżackim kończące wojnę trzynastoletnią, to również tutaj zostały wydane statuty nieszawskie. W kolejnych epokach zamek tracił na świetności, do jego upadku przyczyniły się w znacznej mierze spustoszenia poczynione przez wojska szwedzkie w 1656 roku. Potężna eksplozja prochu poważnie uszkodziła mury zamku. W czasach napoleońskich twierdza dybowska odegrała niebagatelną rolę, stanowiąc istotny punkt obrony przed napierającymi na Toruń siłami rosyjskimi.

Wyniszczające zawirowania historyczne sprawiły, że z niegdyś potężnego zamku ocalały jedynie ruiny. Mury zewnętrzne oraz brama wjazdowa są nadal w dobrym stanie. Zwiedzanie ruin zamku pozwoli na moment poczuć ducha dawnych czasów, a może nawet odbudować w jakimś stopniu turystyczny potencjał drzemiący w rejonach położonych po lewej stronie rzeki.

oprac. Dominika Majewska

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz