Artykuły

Co warto zwiedzić w Rzeszowie?

Choć Rzeszów na tle obleganych przez turystów Krakowa, Gdańska czy Warszawy wypadać może blado, nie warto go ignorować.

Pod okazałym zamkiem Lubomirskich, na malowniczym rynku i w cieniu rzeszowskich deptaków bije serce południowo-wschodniej Polski. Kto ominie to miasto, ten niewątpliwie wiele straci. Co warto zwiedzić w Rzeszowie?

Architektoniczne potpourri
Znakomita większość budynków rzeszowskiego śródmieścia pochodzi z XIX i początków XX wieku. Jednak wśród zabytków secesji, modernizmu czy art deco znajduje się gotycka perełka, czyli kościół farny pw. śś. Wojciecha i Stanisława. Co prawda w XVII wieku został przebudowany w styku barokowym, jednak zachowały się gotyckie prezbiterium i nawa główna. Podobnie w stylu wczesnobarokowym wybudowano bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Większość rzeszowskich zabytków była zresztą wielokrotnie przebudowywana i łączy w sobie wiele stylów.

Rzeszowskie deptaki
Reprezentacyjnym deptakiem Rzeszowa jest ul. 3 Maja. Znajduje się przy niej wiele zabytkowych budowli z kompleksem budynków popijarskich, kościołem Św. Krzyża czy zabudowaniami kolegium pijarów, jednej z najstarszych w Polsce szkół średnich. Nieopodal znajduje się budynek banku PKO BP, w niecodzienny sposób łączący w sobie ogromną ilość stylów architektonicznych. Przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się szereg eklektycznych kamienic. Ulica Dąbrowskiego to przede wszystkim modernizm, a Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego to sztandarowy przykład socrealizmu. Aleja Pod Kasztanami wiedzie od Letniego Pałacu Lubomirskich, przez malownicze dworki i wille, aż do zamkowej fosy.

Zamki i pałace
Turystyczną wizytówką Rzeszowa jest zamek Ligęzów i Lubomirskich. Niestety, jest to tylko rekonstrukcja. W XVIII wieku rodziny magnackie opuściły tę posiadłość, która znalazła się w stanie tak opłakanym, że postanowiono wyburzyć go i zrekonstruować. Odbudowana na początku XX wieku bryła jest raczej dość swobodną wariacją na temat rezydencji magnackiej. Oryginalne pozostały jedynie mury obronne z bastionami, wiernie oddano wieżę zamkową z ciekawym hełmem. Budynek został podniesiony o piętro i przystosowany do potrzeb sądu, którego siedziba znajduje się tu do dzisiaj. I choć zamek został wręcz „wykastrowany”, w mieście znajduje się wiele urokliwych pałaców, wśród nich wyszukany, późnobarokowy Letni Pałac Lubomirskich, zespół dworski Chłapowskich, Pałac Biskupów Rzeszowskich, klasycystyczny Pałac Burgalera, czy secesyjny Pałac Jędrzejowiczów.

Podziemny rynek
Sercem miasta jest jednak rynek z urokliwymi kamieniczkami, w których znajdują się liczne sklepy i kawiarenki. Miejsce tętni więc życiem, odbywają się tu miejskie imprezy i koncerty. Stoi na nim okazały, neogotycki i neorenesansowy budynek ratusza, w detalach nawiązującego do krakowskich Sukiennic. Pod rynkiem znajduje się skomplikowany system podziemnych korytarzy i pomieszczeń, które kilkaset lat temu z braku miejsca na powierzchni służyły jako magazyny kupieckie. Dziś trwają tam prace konserwatorskie, a turyści mogą zwiedzać kompleks w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz