Artykuły

Co warto zwiedzić w Płocku?

Malowniczo położony na wiślanej skarpie Płock to jedno z najatrakcyjniejszych miast Mazowsza.

Niegdysiejsza stolica Polski, miejsce cudownych objawień dziś przyciąga turystów wieloma odbywającymi się tu festiwalami. Co warto zwiedzić w Płocku?

Stołeczny Płock
Świadectwem dawnej świetności miasta są liczne średniowieczne zabytki, znajdujące się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Na Wzgórzu Tumskim znajduje się najcenniejszy obiekt historyczny w Płocku, bazylika katedralna. Jej wnętrza kryją sarkofagi polskich władców – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie znajduje się kopia słynnych romańskich Drzwi Płockich, wykonanych w XII wieku w Magdeburgu. Pochodzący z XIV wieku zamek książęcy został dwieście lat później przebudowany na opactwo benedyktyńskie.

Dziś mieści się tam Muzeum Diecezjalne prezentujące najcenniejsze eksponaty z zamkowego skarbca, m.in. gotyckie monstrancje czy kielich Konrada Mazowieckiego. Gotycki charakter ma także kościół farny pw. św. Bartłomieja, którego ozdobą jest wczesnobarokowy ołtarz. Niezwykle interesującą świątynią jest katedra mariawicka wzniesiona w stylu angielskiego neogotyku. W skład całego kompleksu składają się Świątynia Miłosierdzia i Miłości z kunsztowną fasadą oraz zabudowania klasztorne.

Płocka secesja
Niegdysiejszym centrum miasta jest Stary Rynek. Dziś reprezentacyjnym miejskim deptakiem jest ulica Tumska, przy której znajdują się wspomniane opactwo benedyktyńskie czy bazylika katedralna. W jednej z secesyjnych kamienic działa Muzeum Mazowieckie. Jest to jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce, której chlubą jest kolekcja sztuki secesyjnej z pracami Wyspiańskiego, Malczewskiego i Mehoffera na czele. Siedzibą władz miejskich jest natomiast okazały ratusz wzorowany na warszawskim Belwederze.

Święta Faustyna i objawienia
Najmłodszym płockim muzeum jest placówka poświęcona pamięci św. Faustyny Kowalskiej. To właśnie w Płocku doszło do pierwszych i najważniejszych objawień Jezusa, które zapoczątkowały kult Miłosierdzia Bożego. Muzeum znajduje się w piwnicach Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zwanego niekiedy Betlejem Miłosierdzia Bożego. Placówka w swych ekspozycjach przedstawia cele zakonne z czasów objawień oraz historię kultu Bożego Miłosierdzia, znanego dziś na całym świecie. Sam budynek to raczej niepozorna kamienica, jednak planowana jest rozbudowa sanktuarium włącznie z postawieniem nowego, obszernego kościoła.

Ciuchcią do zoo
Chlubą miasta jest położony na wiślanej skarpie ogród zoologiczny. Znajduje się tu ponad 3,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Szczególną atrakcją są akwaria morskie i słodkowodne oraz największa w Polsce kolekcja gadów. W sezonie letnim do zoo można dojechać Ciuchcią Tumską, kolejką odwiedzającą najważniejsze płockie zabytki i atrakcje. Kulturalnym centrum miasta jest zbudowany w latach 60. XX wieku płocki amfiteatr. Kompleksowo odrestaurowany kilka lat temu może pomieścić ponad 3 tys. widzów. Odbywają się w nim koncerty, występy kabaretowe i różne inne imprezy.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz