Artykuły

Co warto zwiedzić w Mrągowie?

W północnej części kraju, na terenie malowniczych Mazur położona jest polska stolica muzyki country.

Mrągowo słynie jednak nie tylko z wyjątkowego festiwalu, ale również wspaniałych walorów przyrodniczych i wypoczynkowych. Głównie z tych powodów założone w połowie XIV wieku miasto jest każdego roku odwiedzane przez tysiące turystów z całej Polski.

Historyczne oblicze Mrągowa

Mrągowo może pochwalić się licznymi, a ponadto bardzo cennymi pod względem kulturowym zabytkami i budowlami. Sercem mrągowskiego rynku jest ratusz, który od swojego powstania, czyli pierwszej połowy XIX wieku, jest swoistą wizytówką miejscowości. Funkcje symboliczne, a zarazem reprezentacyjne pełni także gmach Urzędu Miejskiego, zbudowany w stylu neorenesansowym.

Niezwykle urokliwym, a jednocześnie magicznym miejscem jest niewątpliwie centrum Mrągowa. Wszystko za sprawą malowniczych kamieniczek, znajdujących się wzdłuż brukowanych ulic, doskonale oddających atmosferę dawnego mazurskiego miasteczka. W Mrągowie znajdują się również zabytkowe obiekty o charakterze sakralnym, takie jak kościół ewangelicki i katolicki, cerkiew prawosławna oraz historyczne cmentarze.

Mrągowo na sportowo

Mrągowo jest także doskonałą propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku. Do ich dyspozycji, zarówno latem, jak i zimą, oddawane są rozmaite atrakcje całorocznego ośrodka sportowego Góra Czterech Wiatrów. Jest on położony w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, na półwyspie nad jeziorem Czos, skąd można podziwiać zapierające dech krajobrazy.

W tym miejscu na amatorów białego szaleństwa czeka 5 tras zjazdowych, snowpark oraz trasy biegowe, a ponadto tor saneczkowy i lodowisko. Kiedy śnieg stanie się już tylko wspomnieniem w ośrodku funkcjonuje wypożyczalnia rowerów górskich, quadów, a także sprzętu wodnego, natomiast stęsknionym za zimowymi dyscyplinami można polecić jazdę na nartach po igielicie.

Festiwalowe miasto

Mrągowo odgrywa też niezwykle istotną rolę na festiwalowej mapie Polski. Sztandarowym wydarzeniem w mrągowskim kalendarium jest cieszący się międzynarodową sławą Piknik Country, organizowany od 1983 roku. W tym czasie w mieście, oprócz koncertów, ma miejsce wiele imprez towarzyszących. Turyści mogą zobaczyć rozmaite występy i pokazy strojów kowbojskich, a także wziąć udział w licznych konkursach i Paradzie Country.

Na szczególną uwagę zasługuje również Festiwal Kultury Kresowej, będący jednocześnie jedynym tego rodzaju wydarzeniem w kraju, kiedy to scena należy do zespołów muzycznych i tanecznych z Litwy, Łotwy i Ukrainy. Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Mrągowo, jest Mazurska Noc Kabaretowa, a zgromadzoną w amfiteatrze widownię do łez bawią najpopularniejsze polskie grupy kabaretowe.

Mrągowo to niewątpliwie świetna propozycja na spędzenie urlopu. Szereg atrakcji, znajdujących się w mieście, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów, niezależnie od posiadanych zainteresowań. To doskonałe miejsce dla pasjonatów historii i architektury, miłośników sportowych wrażeń oraz wszystkich, spragnionych dobrej zabawy.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons (jezioro Czos)

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz