Artykuły

Co warto zwiedzić w Łodzi? Łódź bajkowa

Szlak „Łodzi bajkowej” jest nierozerwalnie związany z filmowym dorobkiem tego miasta, tym razem jednak tematem szlaku jest dorobek Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Ta polska wytwórnia filmowa zaczęła swoją działalność w 1947 roku koncentrując się na produkcji filmów animowanych, zarówno lalkowych jak i rysunkowych. Se-ma-for ma na swoim koncie wiele sukcesów w tym produkcje oskarowe jak np. „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Piotruś i Wilk” Suzie Tempelton.

„Łódź bajkowa” jest projektem szlaku turystycznego na terenie Łodzi, który docelowo będzie obejmował 17 obiektów – pomników postaci z dziecięcych seriali. Do tej pory na szlaku znajduje się sześć rzeźb z brązu, w planach są jeszcze bohaterowie seriali, m.in. „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Przygody Misia Colargola”, „Opowiadania Muminków” czy filmu „Piotruś i Wilk”.

Pomnik Misia Uszatka

Pierwszy z postawionych obiektów na szlaku. Jego odsłonięcie nastąpiło 24 października 2009 roku z okazji Święta Misia przed Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi przy Piotrkowskiej 87. Miś Uszatek był bohaterem popularnego serialu emitowanego w latach 70. i 80. XX wieku. Uwielbiany przez dzieci miś wraz ze swoimi przyjaciółmi w każdym odcinku przechodził przez różne perypetie, które były podsumowane morałem pod koniec każdego odcinka.

Na bajkowym szlaku Miś Uszatek przedstawiony jest jako turysta, ma przy sobie mapę i plecak. Rzeźba należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych elementów ulicy Piotrkowskiej oraz jest często fotografowana przez turystów i mieszkańców miasta.

Rzeźba Małego Pingwina Pik-Poka

Pomnik pingwina Pik-Poka odsłonięto 23 września 2010 roku, przy al. Unii Lubelskiej 4, w sąsiedztwie Aquaparku Fala. Mały pingwin Pik-Pok był bohaterem książki Adama Bahdaja, na podstawie której zrealizowano serial telewizyjny, w którym główna postać postanawia opuścić swój dom – Wyspę Śnieżnych Burz – i zwiedzić świat. Rzeźba przedstawia małego pingwina w szaliku, unoszącego się na fali.

Dziwny Świat Kota Filemona i Bonifacego

Pomnik odsłonięto 1 czerwca 2011 roku, w Dzień Dziecka przed wejściem do Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa 1 w Łodzi. Serial animowany „Dziwny świat kota Filemona” oraz „Przygody kota Filemona” był zrealizowany w latach 1972-1981 i opowiadał historię naiwnego i młodego kota Filemona oraz doświadczonego Bonifacego, którzy mieszkają w domku razem z „Dziadkiem” i „Babcią”. Zwykle to Bonifacy spędzał czas na piecu, natomiast Filemon bawił się poniżej, jednak pomnik przedstawia sytuację odwrotną – czarny i doświadczony kocur stoi obok kłębka wełny, a Filemon spogląda z góry.

Rzeźba bohaterów filmu „Zaczarowany ołówek”

Pomnik odsłonięto 25 września 2011 roku przed Łódzkim Domem Kultury przy ulicy Traugutta 18. Serial animowany „Zaczarowany ołówek” powstał w latach 60. i 70. XX wieku i opowiadał historię Piotrusia oraz jego psa, którzy rozwiązują napotkane problemy za pomocą magicznego ołówka. Rzeźba z brązu przedstawia obu bohaterów bajki w momencie użycia zaczarowanego ołówka.

Plastuś

Rzeźba Plastusia ma około jednego metra wysokości i została odsłonięta 10 października 2012 roku w parku im. H. Sienkiewicza. Postać znana z książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy Pamiętnik” jest ludzikiem ulepionym z plasteliny przez Tosię – uczennicę pierwszej klasy. Plastuś mieszka w piórniku wraz ze swoimi przyjaciółmi. Plastuś został przedstawiony z dzwonkiem w jednej ręce oraz pamiętnikiem w drugiej.

Trzy Misie

Rzeźba została odsłonięta 25 listopada 2012 podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. „Trzy Misie” to polsko-austriacki serial animowany wyprodukowany przez Se-ma-for w latach 1982-1986 opowiadający przygody trzech misiów: Misi, Kuby i Bartka. Również i pomnik przedstawia te trzy postaci stojące na głazie narzutowym.

oprac. Joanna Terka, fot. wikimedia commons

Zobacz także: