Artykuły

Co warto zwiedzić w Kołobrzegu?

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko i jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych polskiego wybrzeża.

Jednak prócz szerokiej, piaszczystej plaży i Bałtyku, miasto oferuje morze atrakcji. Co warto zwiedzić w Kołobrzegu?

Kołobrzeg gotycki
Mało kto kojarzy to nadmorskie miasto z gotykiem, a szkoda. Historia Kołobrzegu sięga wczesnego średniowiecza, nie powinno więc dziwić, że znajduje się tu sporo zabytków. I byłoby ich więcej, gdyby nie zniszczenia podczas II wojny światowej. Niemcy bronili miasta z taką determinacją, że Armia Czerwona zrównała je z ziemią za pomocą katiusz.

Niektóre zabytki ocalały jednak po wojennej pożodze. Średniowieczne pamiątki to m.in. Baszta Prochowa (jedyna pozostałość średniowiecznego systemu obronnego), kamienica Schliffenów, zespół gotyckich kamienic w śródmieściu i monumentalna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (która w wyniku zniszczeń wojennych była o włos od rozbiórki). W XIX-wiecznych budynkach znajduje się również ewangelicki zespół klasztorny z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Świadectwa świetności
Okolice miasta upstrzone są też fortami i umocnieniami ziemnymi, pozostałościami z okresu, kiedy miasto było niezdobytą pruską i szwedzką twierdzą. Należą do nich położona na Wyspie Solnej Reduta Schilla, Reduta Morast, amfiteatr Wilczy Szaniec, Szaniec Kamienny czy przyczółek przy ulicy Solnej. Świadectwem okresu największego rozkwitu miasta są gmachy poczty i policji, modernistyczny budynek miejskiej łaźni i okazała zabudowa elektrowni. Na placu Ratuszowym znajduje się neogotycki, wielokrotnie przebudowywany ratusz.

Na wybrzeżu znajduje się zabytkowa, zbudowana na forcie z XVIII wieku, stoi u wejścia do portu i jest dostępna dla zwiedzających. W mieście niewątpliwie warto też odwiedzić miejskie parki z przełomu XIX i XX stulecia: park nadmorski (zdrojowy), park im. Aleksandra Fredry, czy parki im. Przybylskiego. Oryginalną fasadą szczyci się XIX-wieczny Pałac rodziny Brunszwickich.

Miasto wojny
Wichry historii sprawiły, że przez Kołobrzeg przetoczyła się ogromna ilość wszelakiej maści wojsk, a w okolicy stoczono wiele bitew. Historycy nie mieli więc większych trudności ze znalezieniem eksponatów, z których stworzono kompleksową ekspozycję Muzeum Oręża Polskiego. O jego wyjątkowości niech świadczy właśnie fakt, że znakomita większość znajdujących się tam przedmiotów pochodzi właśnie z okolic miasta. W muzeum znajduje się egzemplarz legendarnej niemal Enigmy.

Muzealnicy szczycą się unikatowym w skali kraju zbiorem urządzeń pomiarowych i nawigacyjnych. Gabloty pełne są broni, umundurowania i wojennych pamiątek. Ekspozycja plenerowa przed zabytkowym domem Schlieffenów powinna zachwycić najmłodszych. Prezentowane są tu czołgi (słynny z Czterech pancernych T-34, wciąż restaurowany PzKpfw IV), samoloty (włącznie z radzieckimi odrzutowcami) i wiele innych pojazdów wojskowych. Muzeum jest także w posiadaniu okrętu ORP Fala, który stoi przycumowany do nabrzeża w kołobrzeskim porcie.

Się dzieje
Jeszcze kilkanaście lat temu Kołobrzeg słynął przede wszystkim z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Dziś muzyczną wizytówką miasta jest Sunrise Festival, którego początki sięgają… imprez imieninowych jednego z artystów świętowanych w tym mieście. W ciągu kilku lat impreza urosła do roli największego polskiego święta muzyki klubowej, mającego wręcz aspiracje europejskie. Muzyczni konserwatyści wybiorą raczej festiwal symfoniczny Muzyka w katedrze. Żeglarzy przyciągają Regaty o Srebrny Dzwon, zaś na jeden weekend miasto biorą we władanie… motocykliści podczas Eleven Road Party w podkołobrzeskim Podczelu.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

 

Zobacz także:

 • Gdzie na weekend - Krościenko

  Miejscowość położona nad Dunajcem, gdzie zbiegają się trzy pasma górskie: Gorce, Pieniny oraz Beskid Sądecki. Krościenko jest wspaniałą bazą wypadową dla górskich wycieczek, jednocześnie ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Terma Bukowina

  Bukowina Tatrzańska jest pełną uroku miejscowością położoną na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, około 16 kilometrów na północny-wschód od Zakopanego. ...

  Zobacz

 • Pomysł na weekend: Termy uniejowskie

  Najsłynniejsze gorące źródła w Polsce znajdują się głównie na Podhalu, jednak nie tylko regiony Polski południowej mają do zaoferowania kąpiele w wodach termalnych. Jedna z nietypowych...

  Zobacz