Artykuły

Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

Dodano: 2012-05-07

Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom.

Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego miasteczka. Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

Z Torunia do Golubia
Golub-Dobrzyń to niewielka miejscowość położona nad Drwęcą kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Torunia. Dwie części miasta, niegdyś odrębne osady, Golub i Dobrzyń, położone są po obu stronach rzeki. Bogatszymi tradycjami sięgającymi co najmniej XIV wieku może pochwalić się Golub i to tam znajdują się niemal wszystkie warte zobaczenia zabytki. Po zwiedzaniu gotyckiego i krzyżackiego Torunia, odwiedziny w Gołubiu-Dobrzyniu wydają się być naturalną kontynuacją wycieczki. Warto skorzystać z okazji i zobaczyć to urokliwe miasteczko.

Zamek białej pani
Najokazalszym i najpopularniejszym zabytkiem Golubia-Dobrzynia jest pochodzący z początków XIV wieku zamek krzyżacki. Formalnie są to ruiny, jednak dziś gotycko-renesansowa twierdza znajduje się w całkiem dobrym stanie. Pierwotny obronny charakter ustąpił funkcjom rezydencjalnym w XVI wieku, kiedy posiadłość była we władaniu Anny Wazówny. Siostra Zygmunta III nadała dawnej twierdzy wyszukany, renesansowy kształt z wyszukanymi attykami na elewacjach. Duch „Białej Pani” podobno wciąż nawiedza komnaty położonego na górującym nad miastem wzgórzu. Dziś w twierdzy odbywają się turnieje rycerskie i imprezy kulturalne, w budynku znajduje się również siedziba regionalnego muzeum.

Golubski rynek
Będąc w Gołubiu-Dobrzyniu, warto zobaczyć tutejszy rynek, niegdysiejszy plac targowy. Pierzeje zabudowane są niewielkimi kamieniczkami reprezentującymi przeróżne style, które odzwierciedlają burzliwe dzieje miasteczka. Większość budynków pochodzi z XIX wieku i są to proste, skromne, dwu- lub trzypiętrowe kamienice, choć jedna z nich swą historią sięga XIV wieku i posiada manierystyczną elewację frontową. Miejscową osobliwością jest niewielki domek z murem pruskim i podcieniami. Podobne obiekty otaczały niegdyś cały plac, do dziś zachował się jednak tylko ten jeden. Kameralny charakter rynku i odchodzących z niego wąskich uliczek, spora ilość zieleni i wszechobecny spokój pozwalają wyciszyć się i kontemplować urok tego miejsca.

Kościoły Golubia-Dobrzynia
Przy jednej z pierzei rynku stoi gotycki kościół św. Katarzyny, który ze swym obronnym charakterem był częścią miejskich umocnień. Pierwotnie surowe wnętrze świątyni ozdabiają dziś okazały, barokowy ołtarz oraz utrzymane w tym stylu ambona, chrzcielnica i liczne obrazy. Drugim kościołem Golubia jest neogotycki, pochodzący z początków XX wieku zbór ewangelicki. Wzorowany na krzyżackich świątyniach budynek pełni dziś cele oświatowe. Jedynym zabytkowym kościołem w Dobrzyniu jest klasycystyczna świątynia św. Katarzyny. W jego wnętrzach znajdują się liczne zabytkowe przedmioty – od gotyckiego krzyża, przez ołtarz z rozebranego toruńskiego kościoła dominikanów, po interesujące polichromie. Historyczny Golub do dziś zachował niemal pełen obwód murów miejskich, które choć nadgryzione zębem czasu, wciąż robią spore wrażenie.

oprac. Krzysztof Lepczyński

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz