Artykuły

Co warto zwiedzić w Augustowie?

Augustów, nazywany w dwudziestoleciu międzywojennym Wenecją Północy, to obecnie najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy oraz znane z niezwykłych właściwości klimatycznych uzdrowisko na terenie Puszczy Augustowskiej. W czym tkwi urok i czar tego niewielkiego miasteczka?

Za siedmioma lasami…

Obszar Augustowa znajduje się w zasięgu Zielonych Płuc Polski, a malownicze położenie między Wigierskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym powoduje, że aż 35% powierzchni miejscowości stanowią lasy. Ogromną atrakcję turystyczną stanowią również rozsiane w pobliżu jeziora, a granicami administracyjnymi miasta objętych jest aż siedem z nich. W otaczających lasach, zamieszkiwanych przez wiele gatunków zwierząt, dominują drzewa iglaste.

Niezwykłe właściwości powietrza Augustów zawdzięcza przede wszystkim swojemu usytuowaniu. Już w latach dwudziestych XX wieku miasto gościło sławne osobistości ze świata polityki i kultury. Specyficzny mikroklimat, bogate złoża wysokiej jakości borowiny, a także źródła wody zdrojowej sprawiły, że Augustów stał się jednym z ważniejszych ośrodków turystyki uzdrowiskowej w Polsce.

Na wodzie i w powietrzu

Jedną z głównych atrakcji miasta jest niewątpliwie Kanał Augustowski, którego początki sięgają XIX wieku. Stanowi zabytek budownictwa hydrologicznego, a także został wpisany na Listę Pomników Historii, w związku z czym podejmowane są działania mające na celu umieszczenie obiektu na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Od kilku lat wiosną w tym miejscu odbywa się Międzynarodowy Spływ Kajakowy. Kanał Augustowski jest również głównym szlakiem Żeglugi Augustowskiej, po którym realizowane są turystyczne rejsy pasażerskie. Na jego wodach organizowane są także wyprawy stylizowanymi, drewnianymi gondolami. Alternatywną formą wycieczki Kanałem Augustowskim może być rejs katamaranem. Na jego pokładzie można podziwiać Dolinę Rospudy oraz poznać Szlak Papieski.

Dla odważniejszych turystów przygotowano wodne i powietrzne atrakcje gwarantujące niezapomniane wrażenia i emocje na wysokim poziomie. To właśnie w Augustowie zbudowano pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Natomiast śmiałkowie, którzy zdecydują się na lot balonem, będą mieli niepowtarzalną okazję podziwiania wspaniałych krajobrazów z wysokości nawet 1500 metrów.

Kolejką, pieszo lub rowerem

Źródłem wspaniałej rozrywki dla całej rodziny będzie przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową. Odbudowana zabytkowa trasa, wiodąca przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską, ciągnie się wzdłuż najpiękniejszych miejsc tych leśnych kompleksów. Z kolejki można przesiąść się na alternatywne połączenie roweru i samochodu, aby spróbować swoich sił na drewnianym torze kartingowym. Doskonała zabawa dla najmłodszych, a nawet tych starszych, gwarantowana.

Relaks i odprężenie można odnaleźć na augustowskiej plaży miejskiej, zlokalizowanej poza centrum miasta. Położenie nad malowniczym Jeziorem Białym oraz wspaniały deptak zachęcający do spacerów i przejażdżek rowerowych, to podstawowe atuty tego miejsca, stwarzające doskonałe warunki do efektywnego wypoczynku. Natomiast przygotowane liczne szlaki piesze i rowerowe umożliwiają organizację wędrówek i wycieczek na dwóch kółkach.

Augustów zachwyca i przyciąga turystów przede wszystkim pięknem przyrody, możliwością bliskiego kontaktu z naturą oraz niezwykłymi walorami klimatycznymi i uzdrowiskowymi. Spędzenie chociaż paru dni w tym urokliwym miejscu, niewątpliwie wpłynie kojąco na samopoczucie i pozwoli na regenerację sił.

oprac. Ewa Majchrzak

 

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz