Artykuły

Reklama

Advertisement

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Co warto zobaczyć w Krynicy Morskiej i okolicach?

Dodano: 12 Sierpień 2012

Choć jako gmina mieszkańców ma najmniej w Polsce, atrakcji tu nie brakuje. Krynica Morska od lat przyciąga turystów skuszonych spokojem tej urokliwej miejscowości i szerokością tutejszej plaży.

Ślady historii

Krynica Morska to niewielka miejscowość położona na Mierzei Wiślanej, dziś znana głównie jako atrakcyjne letnisko. Szeroką, piaszczystą plażę można oglądać nie tylko z horyzontalnej pozycji przeciętnego plażowicza. Nad okolicznym wybrzeżem góruje bowiem Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższa w Europie stała wydma.

Ze wznoszącej się na niemal 50 m n.p.m. góry piasku widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Jeszcze wyżej możemy wznieść się dzięki miejscowej latarni morskiej. Choć pierwszą zbudowano tu już w końcu XIX wieku, podczas II wojny światowej została doszczętnie zburzona i odbudowana w 1951 roku. Z jej szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę, włącznie z Tolkmickiem, Fromborkiem i otwartym morzem.

Dzika mierzeja

W Jantarze, niecałe 30 km od Krynicy, znajduje się Mini Zoo. Obcowanie z królikami, kozami, osłami, a nawet strusiami, jest ciekawą alternatywą dla sztampowego nieco plażowania i budowy zamków z piasku. Na chętnych czekają też rowerowe gokarty i jazdy konne. Dla najmłodszych będą to z pewnością niezapomniane chwile. A jeśli nie mamy ochoty wyprawiać się poza Krynicę, by obcować z dziką przyrodą, ta przyjdzie do nas sama. Nietypową atrakcją Krynicy Morskiej są przechadzające się uliczkami miasta stadka dzików. I choć zwierzęta nie boją się ludzi i wyglądają przyjaźnie, lepiej zachować bezpieczny dystans i nie podchodzić do chroniącej swoje małe lochy.

Nadmorskie muzea

W Krynicy i jej okolicach znajduje się kilka muzeów. W pensjonacie Polonia powstała niewielka placówka poświęcona samemu miasteczku. Na ekspozycję składają się przede wszystkim historyczne, pamiątkowe zdjęcia dokumentujące życie kryniczan sprzed kilkudziesięciu lat. Brzmi nudno? Bez obaw, muzeum jest dziełem prawdziwych pasjonatów, a smaczku dodają dydaktyczne lekcje prowadzone przez muzealnych przewodników.

Większą, publiczną placówką jest działające w Kątach Rybackich Muzeum Zalewu Wiślanego. Zobaczyć tam można autentyczne kutry, łodzie, sieci i inne rybackie narzędzia używane przed laty przez miejscowych szkutników. Planowana jest już budowa większej, imponującej hali wystawowej, która pomieści eksponaty i spore ambicje tego muzeum. W Sztutowie natomiast, 20 km na zachód od Krynicy, znajdują się pozostałości po nazistowskim obozie koncentracyjnym. Od 1962 roku działa tam Muzeum Stutthof, w którym oglądać można cztery zachowane baraki, krematorium, komorę gazową i budynek komendantury.

W sąsiedztwie Krynicy

W okolicach Krynicy także znajdują się warte odwiedzin miejsca. Dziesięć kilometrów na wschód od miasteczka amatorzy nadmorskich spacerów mogą natknąć się na ubranych w panterki, jeżdżących na quadach wojskowych. To granica Polski z Rosją, za którą znajduje się Obwód Kaliningradzki. Jeśli udamy się na zachód, 30 km wędrówka zaowocuje dotarciem do ujścia Wisły do Bałtyku. Łachy i mielizny przy Przekopie Wisły to istny raj dla ptaków i obserwujących je ornitologów.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. Polimerek (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokliwe...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zwiększenia...

  Zobacz

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popularny...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet