Artykuły

Co warto zobaczyć na Kaszubach?

Nie ulega wątpliwości, że Polska jest krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, głównie ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu, unikatowe walory przyrodnicze oraz niezwykłe zabytki historyczne.

Wśród najczęściej polecanych miejsc na urlop wyróżnia się wybrzeże Morza Bałtyckiego, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich oraz tereny górskie.

Nie Bałtyk, nie Mazury…

Jednak w naszym kraju nie brakuje nieco mniej popularnych obszarów, które często oferują równie wspaniałe warunki do wypoczynku. Jednym z nich są Kaszuby, region kulturowy w północnej Polsce, stanowiący integralną część Pomorza. W gronie miast, w których w dalszym ciągu pielęgnowane są kaszubskie tradycje, wymienić można między innymi Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzynę oraz Bytów.

Kaszuby przez wielu uznawane są za jedno z najpiękniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju, które nie musi obawiać się konkurencji ze strony sąsiadujących Mazur czy nadmorskich kurortów. Niewielkie osady i wsie, a także urokliwe, małe miasteczka każdego roku przyciągają wiele osób, chcących poznać nowe tradycje i kulturę, zobaczyć zabytkowe obiekty i skosztować lokalnych potraw.

Kaszuby na rowerze

Kaszuby ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza wśród amatorów aktywnego wypoczynku. Z pewnością ucieszy ich fakt, że mogą oni wybierać spośród licznych ścieżek rowerowych, wzdłuż których znajdują się najpiękniejsze zakątki tego regionu. Mniej doświadczeni miłośnicy dwóch kółek mogą zdecydować się na krótsze i łatwiejsze trasy, natomiast osoby zaprawione w rowerowych bojach z pewnością skuszą się na jeden z kilkudziesięciokilometrowych szlaków.

Najczęściej biegną one leśnymi, polnymi lub wiejskimi drogami i pokrywają się z wyznaczonymi ścieżkami pieszymi. Wśród najpopularniejszych, a jednocześnie najdłuższych, tras wyróżnia się prowadzące z Tucholi do Bachorza, z Bydgoszczy do Chojnic oraz z Miastka do Łeby. Na ich pokonanie trzeba zarezerwować kilka dni, natomiast siły najlepiej regenerować korzystając z noclegów w zajazdach, hotelach, pokojach gościnnych lub gospodarstwach agroturystycznych.

Kaszuby konno

Kaszuby to także doskonała propozycja dla pasjonatów jeździectwa. Wyznaczone szlaki są na tyle zróżnicowane, że z pewnością zadowolą zarówno zaawansowanych amatorów wypoczynku w siodle, ale także będą odpowiednie dla osób początkujących. W kaszubskich miejscowościach funkcjonuje wiele stadnin i ośrodków jeździeckich, a szczególnie polecane znajdują się w Nowęcinie nieopodal Łeby, osadzie Smołdziński Las lub niewielkiej wsi Sominy.

Technikę jazdy można doskonalić podczas zajęć z instruktorem, jeśli jednak nasze umiejętności są już na odpowiednio wysokim poziomie, warto zdecydować się na uczestnictwo w konnym rajdzie. Dostępne trasy prowadzą przez najwspanialsze miejsca na Kaszubach, zachwycające bogactwem przyrody i wspaniałymi zabytkami, które zainteresują miłośników historii, kultury i architektury.

Pobyt na Kaszubach może przerodzić się w fantastyczną przygodę w niecodziennym otoczeniu. To znakomite miejsce na oderwanie się od cywilizacyjnego zgiełku, a jednocześnie poprawę ogólnego samopoczucia. Na Kaszubach znajdziemy wszystko, co pozwoli nam na kilka dni zapomnieć o zawodowych i domowych obowiązkach, a w rezultacie skutecznie zregenerować siły witalne.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz