Artykuły

Ciechocinek - co warto zobaczyć?

W popularnej swego czasu piosence w Ciechocinku, „tam gdzie Park Zdrojowy” na deptaku łowi się… kuracjuszki.

Jednak w błędzie jest ten, kto uważa, że to jedyna atrakcja tego uzdrowiska. Co warto zwiedzić w Ciechocinku?

Ciechocinek - miasto soli
Ciechocinek nie zostałby znanym w całym kraju, i nie tylko, uzdrowiskiem, gdyby nie źródła solanki. Ta wykorzystywana jest leczniczo we wszystkich postaciach, od kąpieli po inhalacje, a dodatkowo wykorzystuje się miejscowe pokłady borowiny (torf o właściwościach zdrowotnych) i wodę mineralną „Krystynkę” o charakterystycznym, wyrazistym smaku. W warzelni soli wytwarza się również miejscową sól, a także wykorzystywane w sanatoriach szlam i ług leczniczy. Proces produkcji i historię niemal 200-letniego obiektu można prześledzić w udostępnionym do zwiedzania muzeum.

Tężniowe inhalacje
Miasto jest sławne przede wszystkim ze swoich tężni, największego takiego obiektu w Europie. Wybudowane w XIX wieku trzy drewniane konstrukcje o łącznej długości niemal dwóch kilometrów pełnią funkcję inhalatorów. Wszystko dzięki umieszczonym w drewnianym stelażu gałązkom tarniny, po których spływa solanka tworząc unikalny, bogaty w jod, mikroklimat. Solankę do tężni tłoczy się ze pobliskiego źródła, nad którym wybudowano efektowną fontannę w kształcie grzyba. Popularny „Grzybek” w trakcie sezonu jest otoczony wdychającymi ożywcze powietrze kuracjuszami.

Miejskie parki
Ciechocinek jako uzdrowisko z tradycjami sięgającymi połowy XIX wieku może się pochwalić okazałymi parkami i znajdującymi się w nich atrakcjami. Reprezentacyjnym zieleńcem jest Park Zdrojowy. Znajduje się tam kilka klimatycznych fontann oraz stawy zamieszkiwane przez łabędzie, nad którymi przerzucono romantyczny mostek. Centralnym punktem parku jest Muszla Koncertowa, zbudowana w unikalnym, acz nietypowym dla miasteczka stylu zakopiańskim. To tu odbywają się znane w regionie i całym kraju ciechocińskie festiwale. Naprzeciwko muszli znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Drewniana konstrukcja w stylu „szwajcarskim” zachwyca prostotą i elegancją elewacji.

Uzdrowiskowa architektura
W podobnym stylu utrzymany jest Teatr Letni. Jego secesyjny gmach powstał jeszcze w końcu XIX wieku i do dziś przyciąga wielu kuracjuszy na liczne spektakle i koncerty. Zaraz obok teatru swą okazałą bryłą wzrok przyciąga dworzec kolejowy. Dziś nieczynny i powoli niszczejący, wraz z pobliskim gmachem poczty jest jednak uznawany za ważne przykłady modernistycznej architektury. Przeciwieństwem prostoty tych budynków są wyszukane eklektyczne gmachy Łazienek nr 2, 3 i 4. Przed tymi ostatnimi rozciąga się barwny roślinny kobierzec zwany Dywanem kwiatowym. Wraz z Zegarem kwiatowym nieopodal tężni jest przykładem niezwykle efektownego wykorzystania piękna roślin.

Ciechocińskie perełki
Będąc w okolicach zacisznego Lasku Sosnowego, warto odwiedzić cerkiew św. Michała Archanioła, jedyną konstrukcję w Europie postawioną w stylu zauralskim. W należącej do parafii wojskowej malowniczej świątyni ciągle odbywają się nabożeństwa. W sąsiedztwie stoi także Dworek Prezydenta RP. W prostych, lecz komfortowych wnętrzach urządzono dostępne do zwiedzania ekspozycje upamiętniające osobę prezydenta Ignacego Mościckiego.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także: