Artykuły

Bukowina Tatrzańska - na letni i zimowy wypoczynek

Bukowina Tatrzańska jest niewielką, podhalańską miejscowością. Wieś położona na grzbietach Pogórza Bukowińskiego rozciąga się na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Malownicze krajobrazy, głęboko zakorzenione tradycje góralskie i bliskość Tatr to tylko podstawowe cechy charakteryzujące to miasteczko.

Świadectwa historii

Pierwsze podania dotyczące powstania Bukowiny Tatrzańskiej pochodzą z XVII wieku. Lekki powiew dawnych dziejów miejscowości można poczuć w cennych historycznie obiektach. Pierwszym z nich jest drewniany kościół parafialny, znajdujący się w rejestrze zabytków. Prócz swojej podstawowej funkcji, podczas imprez kulturalnych spełnia rolę galerii.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Dom Ludowy, będący największym drewnianym budynkiem w Polsce, uznawany jednocześnie za materialne i duchowe centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Odbywają się w nim imprezy folklorystyczne, kulturalne oraz występu zespołów góralskich.

Sport, relaks i kultura w jednym miejscu?

Okolice tej podhalańskiej wsi to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Liczne szlaki turystyczne w Tatry z pewnością spełnią oczekiwania niejednego amatora tej formy aktywnego wypoczynku. Na wycieczki rowerowe warto wybrać trasy prowadzące do okolicznych miejscowości, Zakopanego lub Nowego Targu, oddalonych kolejno o 15 i 22 km. Przejeżdżając wzdłuż kolejnych wsi można zobaczyć wspaniałe i unikalne zabytki architektury drewnianej.

Ukojeniem dla ducha i ciała będzie z pewnością wizyta w obiekcie Terma Bukowina Tatrzańska. Jest to doskonałe miejsce nie tylko do relaksu, ale również rozrywki dla całej rodziny. Otaczające lasy, zaciszna okolica i niezapomniany widok na góry to prawdziwa uczta dla zmysłów. Z kolei ulgę ciału przyniosą kąpiele w basenach z wodą termalną, wizyty w saunach lub zabiegi w gabinetach SPA & Wellness.

Bukowina Tatrzańska jest również miejscem licznych imprez kulturalnych, spośród których najpopularniejsze to Góralski Karnawał i Sabałowe Bajania. Organizacja pierwszej z nich ma na celu pielęgnowanie zwyczajów bożonarodzeniowych. W programie można odnaleźć przegląd grup kolędniczych oraz tanecznych. Równocześnie z karnawałem odbywa się Parada Gazdowska połączona z wyścigami konnych zaprzęgów.

Z kolei Sabałowe Bajania to wydarzenie, które w kalendarzu imprez można odnaleźć latem. Jest to impreza folklorystyczna, podczas której mamy niepowtarzalną okazję usłyszeć prawdziwych bajarzy ludowych, śpiewaków lub wysłuchać charakterystyczną mowę starosty weselnego.

Szusowanie w Bukowinie Tatrzańskiej

Miasteczko to także doskonałe miejsce dla miłośników białego szaleństwa. Na bazę narciarską składają się 22 wyciągi narciarskie, rozrzucone po wierchach, zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Niezależnie od tego, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki na stoku, a może posiadamy już szereg przydatnych umiejętności, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Bukowina Tatrzańska jest świetną propozycję na letni lub zimowy wypoczynek, jak również może stanowić doskonałą bazę wypadową. Liczne atrakcje i szereg możliwości aktywnego wypoczynku sprawią, że pobyt w tym miejscu będzie z pewnością niezapomniany. A gdy tylko zapragniemy małej odmiany możemy udać się do Zakopanego lub innych pobliskich miejscowości. Jednak we wspomnieniach wielu osób i tak najczęściej będzie pojawiać się właśnie Bukowina Tatrzańska.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Staszek99 (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę ...

  Zobacz

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już ser...

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów....

  Zobacz