Artykuły

Atrakcje turystyczne w Świnoujściu

Malowniczo położone na kilkudziesięciu wyspach Świnoujście co roku przyciąga tysiące polskich i niemieckich turystów.

Obłędnie szeroka plaża, tajemnicze forty, romantyczna Stawa Młyny… Co warto zwiedzić w Świnoujściu?

Świnoujski archipelag
Miasto położone jest na trzech dużych wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz archipelagu czterdziestu mniejszych wysepek. Miłośnicy przyrody te skarby mogą odkrywać wybierając się na Kępę Karsiborską, istny raj dla ornitologów czy wyruszając na spływ kajakowy szlakiem 44 świnoujskich wysp. Przyroda swoją hojność objawia jednak również w samym mieście.

Świnoujska plaża ma ponad 130 metrów szerokości i należy do najszerszych nad Bałtykiem. A dzięki cofaniu się morza co roku oddala się od potencjalnych rywali. Atrakcyjna jest nie tylko plaża, ale i samo morze. Tutejsze kąpieliska są najcieplejsze na polskim wybrzeżu i co roku zdobywają prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi przyznawany bezpiecznym i komfortowym plażom.

Nadmorskie uzdrowisko
Dzięki złożom wód mineralnych i borowin, Świnoujście od niemal dwustu lat jest znanym kurortem. Dzielnica uzdrowiskowa ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do granicy z Niemcami. W sezonie sercem miasta jest nadmorska promenada przy której znajdują się kawiarnie, bary, ogródki piwne, ale i kilka atrakcji, które bez wątpienia warto jest zwiedzić. Należą do nich zabytkowe wille, muszla koncertowa czy oceanarium. Spacerując po rozległym Parku Zdrojowym rozdzielającym dzielnicę uzdrowiskową od właściwej części miasta zwróćmy uwagę na niecodzienne gatunki drzew i krzewów, które zwykły porastać regiony śródziemnomorskie.

Portowe miasto
Świnoujście to przede wszystkim port i przypomina o tym choćby najwyższa w Polsce, ponad 60-metrowa latarnia morska. Marynistyczne tradycje kultywuje znajdujące się w zabudowaniach latarni Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Ze Świnoujścia regularnie kursują promy na Bornholm i do Szwecji oraz stateczki białej floty wożące turystów do malowniczych niemieckich uzdrowisk leżących niemal po sąsiedzku. Miłośnicy morza powinni wybrać się na imponującej wielkości falochron oraz nad Stawę Młyny. Charakterystyczny znak nawigacyjny w kształcie wiatraka jest wizytówką Świnoujścia, często uznawaną za najbardziej romantyczne miejsce nad Bałtykiem.

W wojennym klimacie
Jednak Świnoujście to nie tylko uzdrowisko i miasto portowe, ale także pruska twierdza. Miłośnicy militariów z pewnością nie będą się tu nudzić. Ścieżka dydaktyczna wokół Twierdzy Świnoujście prowadzi między budowlami wojskowymi od czasów pruskich (z najlepiej w Europie zachowanym pruskim fortem przybrzeżnym), przez I wojnę światową po instalacje artyleryjskie wojsk III Rzeszy (bateria Goeben z doskonałym punktem widokowym) i pozostałości po stacjonujących tu podczas zimnej wojny jednostkach sowieckich. W Forcie Gerharda działa Muzeum Obrony Wybrzeża oraz grupa rekonstrukcyjna w klimacie pułku szwedzkich fizylierów. Na Forcie Anioła znajduje się dziś natomiast punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama świnoujskiego archipelagu.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz