Artykuły

Reklama

Woźniak Spa & Residence

Miejscowość: Karpacz

Promocja „Marzec 2019" ceny już od 99 zł / 1 os. - BASEN SAUNY W CENIE POBYTU. 100m do Centrum.

Cena od: 150PLN osoba

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Atrakcje turystyczne w Krakowie - co warto zobaczyć?

Dodano: 08 Marzec 2012

Magiczny Kraków co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata, będąc największym ośrodkiem turystycznym kraju.

Co sprawia, że Kraków uznawany jest za najpiękniejsze i najbardziej znane polskie miasto? Zobaczmy, jakie atrakcje oferuje to miasto przyjezdnym.

Magia gotyku
Kompleks Starego Miasta i żydowskiego Kazimierza został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie ma się co dziwić, bowiem próżno szukać drugiej takiej starówki. Na jednym z największych rynków w Europie znajduje się sławny Kościół Mariacki i świeżo wyremontowane Sukiennice. Kameralne uliczki Starego Miasta tętnią kawiarnianym życiem, jakby czas zatrzymał się dwa stulecia temu.

Co rusz napotykamy na kolejne zabytkowe kościoły, zdobne kamienice. Zapierającym dech w piersiach przykładem gotyckiego budownictwa jest budynek Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak najbardziej monumentalne jest Wzgórze Wawelskie. Usytuowany na nim zamek polskich władców kryje pyszne komnaty, skarbiec i zbrojownie. W kryptach Katedry Wawelskiej pochowani są wielcy Polacy, a na dole na śmiałków czeka strzegący swej groty smok wawelski.

Kraków żydowski
Wielu turystów przyjeżdża też po to, by zaznać niepowtarzalnego klimatu żydowskiego Kazimierza. Choć dziś dzielnica pełni funkcje przede wszystkim rozrywkowo-kulturalne, stając się miejską „imprezownią”, dodaje jej to tylko kolorytu, a liczne pozostałości jej dawnego charakteru nie są przysłowiowymi kwiatami na pustyni. A jest co oglądać. Od muzeum w Synagodze Starej, przez Synagogę Remuh, po tętniącą życiem ulicę Szeroką, gdzie co roku odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej.

Miasto festiwali
Jednak na nim się nie kończy. Kraków słynie już ze swoich festiwali. Sacrum-Profanum prezentuje współczesną muzykę, zaś Misteria Paschalia promuje i przedstawia muzykę pasyjną, często czerpiąc również z najnowszych nurtów. Te są prężnie reprezentowane przez elektroniczno-taneczne Slector Festival i Unsound Festival. Miłośnicy teatru powinni udać się na Boską Komedię lub Festiwal Teatrów Ulicznych, kina natomiast – na Krakowski Festiwal Filmowy. Tysiące krakowian przyciągają imprezy plenerowe, jak choćby Festiwal Recyclingu czy tradycyjne, acz odmłodzone Wianki.

Miasto muzeów
Perłą krakowskich muzeów jest Dama z łasiczką Leonardo da Vinci w Muzeum Czartoryskich. Obraz podróżuje jednak po świecie na czas remontu placówki, co nie oznacza, że nie ma już czego zwiedzać. Świetne wystawy czasowe, często na światowym poziomie, prezentuje Muzeum Narodowe. Ekspozycje poświęcone najnowszym trendom w sztuce można zobaczyć w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), natomiast europejskim fenomenem jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Pasjonaci historii powinni odwiedzić oddział Muzeum Historycznego w Fabryce Schindlera (warto odwiedzić odległe o kilkadziesiąt kilometrów muzeum obozu w Auschwitz-Birkenau), które nie odstaje od sławnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Pasjonaci lotnictwa powinni zaś udać się do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Stamtąd rzut beretem na Nową Hutę – najokazalszy i jedyny w swoim rodzaju przykład socrealistycznej urbanistyki.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia

Zobacz także:

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już serialem Ojciec Mateusz....

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

  Zobacz

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet