Artykuły

Reklama

Domki Bursztynki

Miejscowość: Sarbinowo

Nowe domki blisko morza. Zapraszamy!

 

Obiekty, które mogą Cię zainteresować...

 

Atrakcje turystyczne Sarbinowa

Dodano: 12 Wrzesień 2012

Sarbinowo jest niewielką nadmorską miejscowością, jednak jak wiele nadbałtyckich miasteczek posiada swój wyjątkowy urok. Poza piękną, piaszczystą plażą, posiada również wyjątkowe zabytki o wspaniałej architekturze, z którymi wiążą się liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Co ponadto może zaoferować nam Sarbinowo?

Zagrożona osada

Pierwsze wzmianki o Sarbinowie, które na stałe zamieszkuje jedynie około 500 osób, pojawiły się na początku XIV wieku. Niegdyś znajdowało się ono w większej odległości od morza, jednak na skutek niszczycielskiej siły morza miejscowości groziło zniszczenie. Jednak wybudowanie kamienno-betonowego muru na początku XX wieku uratowało miasteczko, dzięki czemu możemy się nim cieszyć do dzisiaj.

Historyczne oblicze Sarbinowa

Sarbinowo przez długi czas było wioską rybacka, a wyjątkowym świadectwem tego okresu w historii jest chata rybacka. Jest to przykład typowej budowli szachulcowej z wykorzystaniem drewna dębowego. Obecnie Sarbinowo zamieszkuje podobno jedynie dwóch rybaków, którzy do swojej dyspozycji mają jedną łódź.

Cennym pod względem historycznym obiektem jest także kościół parafialny. Zbudowany został w połowie XIX wieku według projektu słynnego architekta. Wnętrze neogotyckiej budowli ozdabiają piękne witraże. Miłośników sztuki sakralnej z pewnością zainteresują również zabytkowe organy, które odgrywają główną rolę podczas koncertów lub festiwali organizowanych przez Filharmonię Koszalińską.

Sarbinowo na sportowo

Miłośnicy sportu i rekreacji nie muszą polegać jedynie na wodach Morza Bałtyckiego. Oczywiście jest to doskonała propozycja, zwłaszcza dla amatorów wodnych szaleństw, niemniej jednak Sarbinowo ma do zaproponowania pewną alternatywę dla osób pragnących małej odmiany.

Pasjonatów pieszych wędrówek z pewnością ucieszy fakt, że Sarbinowo leży na trasie Szlaku Nadmorskiego. Razem z okolicznymi miejscowościami tworzy blisko 90 km ścieżek. Najbliższymi miasteczkami, do których można zorganizować pieszą wycieczkę są Gąski i Chłopy.

Trasę tę można również pokonać na rowerach. Przez Sarbinowo i pobliskie nadmorskie kurorty prowadzi Mała Pętla, Pętla Ustronie i Duża Pętla Wiatrakowa. Dla zaawansowanych amatorów dwóch kółek prawdziwą gratką będzie fragment Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego, którego meta w województwie zachodniopomorskim znajduje się w Darłówku.

Atrakcje w okolicy

Jeśli jednak zdecydujemy się na poznanie pobliskich atrakcji, jednym z miejsc, które może być alternatywną propozycją do morskich kąpieli, będzie jezioro Jamno. Panują tu znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych, ale akwen jest równie sprzyjający dla amatorów wędkarstwa.

Ponadto warto zobaczyć latarnię morską w Gąskach, zbudowaną z czerwonej cegły w drugiej połowie XIX wieku, obecnie przystosowaną do zwiedzania. Kolejną atrakcją jest farma wiatrowa w Tymieniu, będąca największą elektrownią tego typu w kraju. Z kolei pobliskie Chłopy zyskują niezwykłego uroku dzięki wiosce rybackiej o charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowie.

Sarbinowo to niewielka miejscowość, posiadająca jednak duże możliwości i oferująca bardzo wiele odwiedzającym ją turystom. Obiekty o wartości historycznej, a także warunki do uprawiania turystyki aktywnej i kwalifikowanej sprawiają, że miejsce to umożliwia organizację wszechstronnego wypoczynku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Jan Jerczyński (wikimedia commons)

Zobacz także:

 • Sandomierz – co warto zwiedzić?

  Malowniczo położony na wzgórzach nad wiślanym brzegiem Sandomierz był niegdyś nazywany małym Rzymem. Dziś miasteczko jest kojarzone przede wszystkim z kultowym już serialem Ojciec Mateusz....

  Zobacz

 • Leżajsk – co warto zobaczyć?

  Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu. I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

  Zobacz

 • Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

  Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom. Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego...

  Zobacz

^

Gwarancja najlepszej ceny

W momencie rezerwacji oferujemy najniższą dostępną cenę – gwarancja udzielana jest przez właściciela obiektu

W przypadku, jeżeli dokonają Państwo rezerwacji usług oznaczonych symbolem „Gwarancja Najlepszej Ceny” w serwisie i w ciągu 24 godzin od potwierdzenia rezerwacji, znajdą Państwo w niższej cenie ofertę Operatora dotyczącą świadczenia usług, których zakres jest tożsamy z zarezerwowanymi przez Państwa usługami w okresie objętym rezerwacją, w tym samym ośrodku, Operator, obniży cenę rezerwacji usług do ceny oferty konkurencyjnej Operatora, dostępnej za pośrednictwem sieci internet, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki.

Warunki skorzystania z możliwości obniżenia ceny

Roszczenie o obniżenie ceny nie będzie Państwu przysługiwało, nawet w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej, jeżeli oferta konkurencyjna stanowi pochodną uwzględnienia punktów lojalnościowych, specjalnych stawek członkowskich lub nagród oferowanych przez pośredników biorących udział w procesie rezerwacji.

eholiday_sygnet
eholiday_sygnet