Artykuły

Atrakcje turystyczne polskich pojezierzy

Nad morze czy w góry? Odwieczny dylemat polskiego turysty rozwiążemy krótkim cięciem. Na pojezierze.

I gdy zapala się lampka: Mazury!, nie zapominajmy, że to o wiele większy obszar obejmujący niemal całą północną część kraju. Polskie pojezierza obfitują w atrakcje turystyczne.

Pojezierze Mazurskie
Zacznijmy jednak od Mazur. Oczywiście słyną one jako Kraina Wielkich Jezior, raj dla żeglarzy i kajakarzy oraz jedno z płuc Polski. Miłośników przyrody przyciągają czyste rzeki i należące do największych w Europie kompleksy leśne, jak np. Puszcza Piska czy Augustowska. Znajduje się tu Wigierski Park Narodowy, jeden z największych w Polsce. Pobliska Suwalszczyzna to polski biegun zimna, a urozmaicona rzeźba terenu stwarza dogodne warunki dla rozwoju narciarstwa – w regionie powstaje sporo stoków narciarskich. Do odwiedzenia Mazur zachęcają liczne zabytki, okazałe zamki, muzea i skanseny.

W Olsztynie znajduje się okazały zamek i planetarium, w Lidzbarku Warmińskim okazały zamek biskupi, Mrągowo zaś to piknik country i żeglarski raj. Miłośnicy historii nie mogą pominąć w swojej podróży kwatery Hitlera z lat II wojny światowej w Gierłoży, zwanej Wilczym Szańcem. W okolicach Ełku jeździ licząca 48 km kolej wąskotorowa, natomiast w Świętej Lipce znajduje się popularne sanktuarium.

Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie
Stosunkowo mało znane, a przecież to tu znajduje się Toruń z przepiękną gotycką Starówką, Chełmno ze średniowiecznym układem urbanistycznym, zwane miastem zakochanych, okazały zamek w Golubiu-Dobrzyniu i Grudziądz z efektownym widokiem na bulwary i Stare Miasto. Do przyrodniczych atrakcji tego regionu należą Jezioro Chełmżyńskie i Bachotek.

Pojezierze Pomorskie
Pojezierze Pomorskie, podobnie jak Mazury, to obszar idealny dla żeglarzy. Jeziora Drawskie czy Charzykowskie są wręcz stworzone dla żagli. Ze względu na urokliwe jeziora schowane w leśnych ostępach część regionu zwana jest Szwajcarią Kaszubską. Obfitość lasów to przede wszystkim Bory Tucholskie, warty odwiedzenia jest również Drawieński Park Narodowy. Będąc w tych okolicach warto zajrzeć do Bydgoszczy, zwanej „Berlinem Wschodu”, Pelplina z Muzeum Diecezjalnym czy Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. W Odrach natomiast znajdują się efektowne kamienne kręgi.

Pojezierze Wielkopolskie i Lubuskie
Często zapominamy, że Wielkopolska i tereny województwa lubuskiego również obfitują w jeziora. To przecież tu położone jest rynnowe Gopło, region porastają też liczne kompleksy leśne: Bory Rzepiński i Puszcza Notecka, jeden z najrzadziej zamieszkanych terenów kraju, a systemy wodno-lądowe są chronione dzięki Wielkopolskiemu i Drawieńskiemu Parkowi Narodowemu.

Na turystów czekają Poznań ze sławnym ratuszem, Gniezno – pierwsza stolica Polski, wczesnośredniowieczny gród w Biskupinie bądź okazały zamek w Kórniku. W Rogalinie natomiast znajduje się okazała aleja dębowa. Pojezierze Lubuskie to raj dla kajakarzy – jezior tu zatrzęsienie, a większość połączona jest kanałami. Próżno szukać w kraju czystszych i spokojniejszych wód, które nie przeżywają jeszcze najazdu turystów.

oprac. Krzysztof Lepczyński

Zobacz także:

 • Jedziemy nad morze do Grzybowa

  Kołobrzeg jest doskonale znany wszystkim, którzy preferują spędzać swój wolny czas na nadbałtyckich plażach. Jednak, mijane zazwyczaj, okoliczne miejscowości są równie atrakcyjne jak popu...

  Zobacz

 • Mielno - perełka polskiego wybrzeża

  Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokli...

  Zobacz

 • Ekskluzywne Mazury

  Dofinansowanie regionalnych inicjatyw Warmii i Mazur w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury przyczynia się nie tylko do szybkiego rozwoju województwa, ale także do zw...

  Zobacz