Artykuły

Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Wszechobecne korki, spaliny, tłumy ludzi, szybkość, hałas i ogrom – wszystko to sprawia, że na pierwszy rzut oka Warszawa wydaje się być miejscem nieprzyjaznym dla dziecka.

Dzisiejsi rodzice, nowocześni, często dający się uwieść różnym modom, jak na przykład chustom, dostrzegający nowe trendy, wiedzą czego chcą. Miejsc bezpiecznych, ciekawych i przyjaznych. I takich jest w Warszawie coraz więcej.

Tradycyjnie: kino lub teatr
Wielu rodziców zabiera swoje dzieci do kina – jest to mało problemowe, stosunkowo niedrogie rozwiązanie atrakcyjne także dla opiekunów – coraz więcej filmów rysunkowych puszcza do dorosłych przysłowiowe „oczko”. Z wyborem nie ma problemu – w Warszawie działa ponad 30 kin, większość z nich oferuje efektowne projekcje w 3D. Można jednak wybrać miejsce mniej sztampowe – na przykład teatr.

Najmłodszym polecamy teatry lalek, np. najstarszą tego typu placówkę w stolicy, Teatr Baj (Jagiellońska 28), są także inne teatry: Guliwer (Różana 16) i Lalka (w Pałacu Kultury i Nauki). Starsze smyki można zabrać na dorosłą scenę, gdzie od czasu do czasu wystawia się przygotowany dla nich repertuar (polecamy Teatr Wielki, Studio Buffo i Teatr Muzyczny Roma). W wakacje specjalne przedstawienia odbywają się w ramach Dziecięcego Lata Teatralnego.

Muzea, w którym dziecko się nie nudzi
Przeciętne muzeum kojarzy nam się z mało pociągającą graciarnią bądź miejscem przerastającym nas intelektualnie bądź estetycznie. A co dopiero dzieci. Są jednak placówki, które wyciągają przyjazną dłoń do rodziców. Miejscem ciekawym i kształcącym jest niezwykle popularne Muzeum Powstania Warszawskiego (Grzybowska 79) ze specjalnie przygotowaną dla dzieci Salą Małego Powstańca.

Chłopcy z pewnością zachwyceni będą eksponatami znajdującymi się w Muzeum Wojska Polskiego (polecamy jego oddział w Forcie Czerniakowskim, gdzie znajduje się ekspozycja plenerowa z wojskowymi maszynami) czy Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Tam też znajduje się stołeczne planetarium – efektowny seans długo będzie rozpalał wyobraźnię małego astronoma. Nie zapominajmy też o fenomenalnym Centrum Nauki Kopernik, gdzie też zresztą znajduje się planetarium.

Dla aktywnych rodziców
Rodzice preferujący aktywny wypoczynek mają z czego wybierać. Po pierwsze, w Warszawie znajduje się kilkanaście nowych, całkowicie bezpiecznych placów zabaw. W każdej dzielnicy działa przystosowany do potrzeb najmłodszych basen, a prócz tego aquaparki: Wodny Park (Merliniego 4), Prawy Brzeg (Jagiellońska 7) i Wodnik (Abrahama 10). Ciekawym pomysłem jest też odwiedzenie lodowiska. Całoroczne znajduje się w centrum handlowym Promenada (Ostrobramska 75C), w sezonie zimowym działa m.in. lodowisko przy Pałacu Kultury i Nauki, na który wstęp jest bezpłatny.

Sale zabaw coraz popularniejsze
Dużym wzięciem cieszą się sale zabaw, w których rodzice mogą chwilę odpocząć przy filiżance kawy, a maluchy wyszaleć się za wszystkie czasy. Obecnie znajdują się one w większości stołecznych centrów handlowych. Do największych i najpopularniejszych należą Rodzinne Centrum Rozrywki Hulakula (Dobra 55/56), Hop-Siup (Bitwy Warszawskiej 1920 r. 19) czy sala zabaw Bajkolandia (Hawajska 11). Dla większych dzieci ciekawym miejscem sprzyjającym aktywnemu spędzaniu czasu będą z pewnością parki linowe (na Bielanach, k. Gwiaździstej; w Powsinie na Maślaków 1 i na Wybrzeżu Helskim 1/5).

Kawiarnia przyjazna dzieciom
Dla zabieganych i zapracowanych rodziców idealnym miejscem są kawiarnie, w których rodzice mogą zająć się na chwilę pracą lub odpocząć, dzieci natomiast spędzić czas bez chwili znudzenia. Plusem jest zresztą już sam fakt, ze maluchy są tam mile widziane – w wielu warszawskich kawiarniach niechętnie patrzy się na bawiące się, biegające, a nie daj Boże płaczące szkraby. „Parentfriendly” są zwłaszcza Kalemba Kofifi na Mierosławskiego 19 i KredKafe przy Al. Wyzwolenia 14. W tej pierwszej zresztą można kompleksowo zaopatrzyć się w różne dziecięce akcesoria, a nawet umeblować pokój naszej pociechy.

oprac. Krzysztof Lepczyński

Zobacz także: