Artykuły

Aktywna wiosna w Polsce

Polska swoją ogromną atrakcyjność turystyczną zawdzięcza między innymi znakomitemu położeniu w środkowej części Europy oraz niezwykle urozmaiconemu ukształtowaniu powierzchni.

Wśród niekwestionowanych rodzimych walorów wyróżnia się między innymi dostęp do Morza Bałtyckiego, wspaniałe tereny pojezierne oraz pełne osobliwości obszary wyżynne i górskie.

Aktywne powitanie wiosny

Wątpliwości nie ulega też fakt, że w każdym regionie turystycznym kraju znajduje się ogromna ilość cennych zabytków, będących swoistym świadectwem dziejów i historii naszego państwa. Jednak z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się aktywne formy wypoczynku, a możliwości do oddawania się swoim sportowym pasjom również w Polsce nie brakuje.

Wiosną, kiedy topnieją śniegi, a słupki rtęci wędrują w górę, do życia budzi się nie tylko przyroda. Większa ilość słonecznych dni korzystnie oddziałuje na nasz nastrój i samopoczucie, co wpływa na wzrost motywacji i chęci spędzania czasu w aktywny sposób. Z tego względu też wiele osób decyduje się na wiosenny wyjazd, którego tematem przewodnim jest rekreacja ruchowa.

Wiosna nad morzem i na Mazurach

Jak powszechnie wiadomo, Morze Bałtyckie nie należy do najcieplejszych, a wiosną temperatura wody dopiero zaczyna wzrastać. Na morską kąpiel z pewnością skuszą się tylko najbardziej zdeterminowani, natomiast pozostali miłośnicy sportów wodnych mogą skierować swoje kroki na przystań lub do portu jachtowego i eksplorować wybrzeże Bałtyku pod żaglami.

Stawić czoła dwóm potężnym żywiołom mogą także wszyscy, którzy zdecydują się na aktywny wypoczynek na Mazurach. Region ten słynie z ogromnej ilości pięknych jezior, na których panują niemal doskonałe warunki do żeglowania. Ponadto tereny te są świetnie zagospodarowane i dysponują nowoczesną infrastrukturą, która powstała z myślą o amatorach żeglarstwa.

Jeśli po zejściu na stały ląd mamy jeszcze spore zapasy energii, warto zapoznać się z lokalnymi trasami pieszymi i rowerowymi. Zarówno nad morzem, jak i na Mazurach do dyspozycji turystów oddawane jest wiele kilometrów wyznaczonych i przygotowanych szlaków. Ze względu na relatywnie niską liczbę turystów, wiosna to znakomity moment na tego rodzaju aktywność.

Wiosenny trening w górach

Wspaniałe wędrówki w otoczeniu przyrody czekają na turystów również w górach. Należy jednak pamiętać, że tereny te są najczęściej dość wymagające, dlatego przed wyjazdem warto obiektywnie ocenić swoją kondycję. Niezapomnianych wrażeń dostarczy także wspinaczka górska, a swoich sił w tej dyscyplinie można spróbować pod okiem doświadczonych instruktorów.

Spragnieni adrenaliny miłośnicy aktywności mogą zdecydować się również na wiosenny spływ kajakowy, który, w porównaniu do większości odbywających się na terenach nizinnych i pojeziernych, może stać się swoistym sprawdzianem siły i determinacji. Ukojeniem po dniach pełnych zmagań będzie wizyta w jednym z kompleksów, oferujących kąpiel w basenie z występującą na tych obszarach wodą termalną.

Aktywność fizyczna ma bardzo istotny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Paradoksalnie podczas wysiłku, w organizmie uwalniane są między innymi związki, wywołujące uczucie radości i satysfakcji. W połączeniu z możliwością oderwania się od codziennych obowiązków w otoczeniu pięknych, polskich krajobrazów, otrzymamy idealny przepis na aktywny wypoczynek wiosną.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. pixabay.com

Zobacz także:

 • Wakacje z psem

  Z posiadaniem zwierząt domowych wiążą się nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki. W polskich domach bardzo często spotykane są zwłaszcza psy, uznawane za najlepszych przyjac...

  Zobacz

 • Gdzie wyjechać na narty w Polsce?

  Polska, ze względu na swoje położenie, jest krajem niezwykle zróżnicowanym pod względem krajobrazowym. Mieszkańcy i turyści mogą mają do swojej dyspozycji piaszczyste ...

  Zobacz

 • Aktywny wypoczynek dla seniorów

  Wbrew pozorom aktywny wypoczynek nie jest jedynie domeną ludzi młodych. Dzięki licznym kampaniom uświadamiającym i informacjom pochodzącym z zaufanych źródeł, coraz więcej osób w średnim ...

  Zobacz