Najdziwniejsze muzea w Polsce

Najdziwniejsze muzea w Polsce

Wizyty w muzeach zwykle kojarzą się nam z nudnymi szkolnymi wycieczkami i nieco zapomnianymi eksponatami. Nic ciekawego. A co jeśli zaprosimy Was w podróż po nietuzinkowych muzeach w naszym kraju? Muzeum Pijaństwa czy Tanich Win? Macie ochotę na oryginalne wystawy, które wniosą do Waszego życia trochę koloru i zabawy? Zapraszamy!

Muzeum Piernika

Coś dla łasuchów i miłośników toruńskiego piernika. Naszą podróż rozpoczniemy od Żywego Muzeum Piernika w Toruniu. To miejsce, gdzie w magiczny – i pyszny – sposób możecie przenieść sie do piekarni rodem z XVI wieku. W muzeum każdy może odbyć przyspieszony kurs i uzyskać uprawnienia piernikarskie. Potem nie pozostaje nic innego jak tylko wykonać własnoręcznie toruński piernik. Forma placówki interaktywnej sprzyja nauce poprzez zabawę. Tutaj każdy może dotknąć i poczuć historię na własnej skórze.

 

Muzeum Pijaństwa

Kolejnym oryginalnym miejscem jest Muzeum Pijaństwa, które znajduje się w miejscowości Gołąb. Jest ono częścią Muzeum Pana Jana Konstantego Majewskiego. Wbrew temu co się może niektórym wydawać, założeniem muzeum nie jest wcale propagowanie alkoholu, ale prowokowanie do rozmowy na temat szeroko pojętej „kultury picia”. Na niewielkim obszarze zwiedzający mogą znaleźć wiele butelek o wszelakich kształtach m.in. zwierząt, instrumentów muzycznych, postaci z bajek a nawet gadżetów sportowych! Poza tym można tu odnaleźć kufle i ciekawe kieliszki. Wycieczka do takiego miejsca z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu.

Muzeum Tanich Win

Pozostając w temacie alkoholu, przenosimy się do Chaty Walońskiej gdzie znajduje się Muzeum Tanich Win. Znajdziemy tu m.in. ciekawe butelki, plakaty i mnóstwo etykiet z takich znanych win jak „Pokusa” czy „Apacz”. Niektóre z nich jak choćby "Mocny Walduś K." są najlepszym dowodem na to, że inwencja specjalistów od marketingu nie zna granic! Oglądanie ekspozycji może być połączone z degustacją, gdyż jak głosi jeden z plakatów "Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie".

Muzeum Dawnych Tortur

Od alkoholi przenosimy się do Muzeum Dawnych Tortur, które mieście się w piwnicach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wizyta w takim miejscu może przyprawić o dreszczyk emocji. Zwiedzający mogą dowiedzieć się tutaj m.in. czym były i do czego służyły maski i kamienie hańbiące, łoże do rozciągania, dziewica norymberska, fotele czarownic czy kołyska Judasza. Warto wiedzieć, że prezentowane tu narzędzia tortur wykorzystywane były aż do XVII, a niekiedy i do XVIII wieku . Oprócz tego w muzeum można też czytać księgi z procesów o czary, obejrzeć zrekonstruowany fragment lochu albo inscenizacje wykonywania kar. Jesteśmy pewni, że takiej wycieczki nie zapomnicie do końca życia!


Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

Skoro mowa już o karach i torturach, przenieśmy się do Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie  znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To z pewnością wyjątkowe miejsce na mapie polskich muzeów. Co w środku czeka na wszystkich spragnionych przygód? Bogata kolekcja tabliczek ostrzegawczych, informacyjnych i propagandowych z czasów socjalizmu. W sumie 300 różnych uwag, przestróg i apeli. Znaczna część z nich jest związania z przestrzeganiem przepisów BHP w zakładach pracy. Mało kto o tym wie, że jeszcze jakiś czas temu uwagi typu "Wejście do toalety tylko za okazaniem książeczki zdrowia" nie były zabawnie brzmiącym ostrzeżeniem. Wizyta w takim muzeum będzie połączeniem zabawy i przestrogi.

Muzeum Mydła i Historii Brudu


Przestrogą z pewnością może być wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu. To jedyne takie miejsce w Polsce. W dość zabawny sposób zwiedzający mogą dowiedzieć się jak nasi przodkowie dbali (lub nie) o higienę, jak się upiększali i wykonywali proste czynności domowe m.in. pranie. Oprócz zwiedzania, chętni mogą w ramach warsztatów mydlanych zaprojektować i wykonać własne mydło i zabrać je ze sobą do domu. Jeśli chcecie przenieść się choć na chwilę do średniowiecznej łaźni i poczuć klimat tamtych czasów, koniecznie przyjdźcie do muzeum!

Muzeum Żaby

Jeśli interesujecie się zwierzętami, z pewnością spodoba Wam się Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. To miejsce całkowicie poświęcone tym zielonym płazom. W muzeum znajduje się ponad 3000 eksponatów z sześciu kontynentów. Prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów a także działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane Może dzięki wizycie w muzeum, żaby zyskają uznanie w Waszych oczach?

Muzeum Ognia

Na koniec naszej wędrówki chcemy zabrać Was miejsca niezwykle gorącego. Muzeum Ognia w Żorach mieście w sobie ekspozycje poświęcone wiedzy na temat ognia i energii od najdawniejszych czasów aż do dziś. Tutaj nie ma miejsca na bierne przyglądanie się eksponatom. Każdy może poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji, m.in. wyładowania atmosferyczne, prehistoryczną jaskinię czy grafikę ścienną prezentującą odkrycia ludzkości i zastosowania ognia. Przestrzeń poświęconą pożarom zamyka ściana ognia, będąca jedną z największych atrakcji placówki. Zapraszamy gorąco!

Czy spodobały Wam się zaproponowane przez nas muzea? Macie wśród nich swoje ulubione? A może istnieją muzea o których nie wspomnieliśmy, a które zapadły w Waszej pamięci?

Następny artykuł 5 powodów, aby pojechać na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!