Bydgoszcz. Polska Wenecja

Bydgoszcz. Polska Wenecja

W Bydgoszczy możemy się poczuć, jak w Wenecji. Przepłynąć tramwajem wodnym, kajakiem czy jachtem pomiędzy kamienicami, poczuć ten niesamowity klimat. I zachwycić się wspaniałymi widokami. Być może wcale nie musimy wyjeżdżać na wakacje do innych europejskich krajów. W końcu mamy swoją polską, Bydgoską Wenecję!

Bydgoszcz jest jedną z prawdziwych perełek regionu Kujaw. Obok Torunia i Włocławka, stanowi miejsce chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Stanowi także świetny punkt startu do zwiedzania województwa kujawsko-pomorskiego lub polskiego wybrzeża, do którego stąd jest naprawdę niedaleko. Bydgoszcz zachwyca zabytkami, kulturą, sztuką i miejscami, w których można nabrać sił do dalszego działania.

Atrakcje tego miasta możemy podzielić na te, które cieszą się dużą popularnością w sezonie letnim, jak i przez cały rok. Jeśli skupiamy się na wiośnie i lecie to warto wziąć pod uwagę to, co znajduje się nad rzeką Brdą. Możemy wypożyczyć tu np. kajak lub rower wodny i lepiej poznawać centrum. Atrakcji jest tu całe mnóstwo – Wyspa Młyńska z oddziałami Muzeum Okręgowego, rejs tramwajem wodnym przez śluzy na rzece, zabytkowe i nowoczesne budynki nad Brdą (Katedra Bydgoska, Szklane Spichrza, Przystań Bydgoszcz, Opera Nova), czy też liczne wydarzenia sportowe. Jak widać możliwości jest wiele, dlatego warto odpowiednio wygospodarować swój czas, by zobaczyć to, co najciekawsze w mieście.

Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie zabytki miasta znajdują się nad Brdą. Koniecznie należy zobaczyć Exploseum, Muzeum Mydła i Historii Brudu. Pełna historia miasta została wpisana do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, która to łączy historie wielu miejsc, które splatają ze sobą losy mieszkańców z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła. To doskonałe miejsce dla miłośników historii i nie tylko – w sezonie letnim można tu dojechać zabytkowymi letnimi liniami turystycznymi.


Wenecja Bydgoska


Wenecja Bydgoska to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy zbudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką. Jest to ciąg kamienic stanowiący południową oraz zachodnią pierzeję rzeki Młynówki oraz Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy.

Historia Wenecji Bydgoskiej rozpoczęła się w XIX wieku. Jeszcze na początku wieku na stromym brzegu rzeki znajdowały się pojedyncze budynki. Jednak wraz z upływem czasu, na nabrzeżu Brdy zaczęły powstawać kamienice, warsztaty i zakłady. Główną zaletą tej lokalizacji był łatwy dostęp do wody oraz położenie w centrum miasta, dwa w jednym. Początkowo obszary położone bezpośrednio nad rzeką były użytkowane jako ogrody, później zaczęto je zabudowywać.

W 1873 roku zabudowa była już zwarta w linii frontowej, z zabudową oficynową, która zaczęła schodzić do brzegu rzeki Młynówki. Ok. roku 1870 wykonano murowaną ławę na palach drewnianych, która stała się podstawą do wznoszenia zabudowy nad samą rzeką.

W końcu XIX wieku krajobraz Wenecji Bydgoskiej nabrał charakteru mieszkalno-przemysłowego. Właścicielami kamienic byli kupcy, rzadziej rzemieślnicy i fabrykanci. W domach prowadzono różnorodną działalność; działały tu fabryki opakowań, papierosów, fabryka czekolady i wyrobów cukierniczych "Lukullus", piekarnie, rzeźnie, drukarnie, farbiarnie, fabryki spirytusu i drożdży, tartak, a także restauracje.

Na początku XX w. zabudowana już całkowicie pierzeja kamienic ze względu na oryginalne położenie stała się atrakcją turystyczną miasta, chętnie utrwalaną na pocztówkach i obrazach malarzy.

Cechą charakterystyczną kamienic Wenecji Bydgoskiej jest bezpośrednie sąsiedztwo z rzeką. To konglomerat krajobrazu i nadrzecznej architektury. Specyfikę Wenecji stanowi gęsta, lecz rozczłonkowana zabudowa wchodząca w wodę.

Mimo, że zabudowa Wenecji tworzy spójną urbanistycznie całość, to jej struktura pozostaje zróżnicowana i składa się z trzech części: wschodniej, południowej i zachodniej.

Od lat 90. XX w. miejsce to staje się coraz bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym i handlowym, co spowodowało proces modernizacji zabudowy. W 2002 zbudowano "Bulwar Wenecki", który został wciśnięty między ściany domów a rzekę, ma brukowaną nawierzchnią i metalowe, stylowe barierki.

Co ciekawe, po rzece i kanałach pływają tramwaje wodne, kajaki, tratwy czy jachty. Dla każdego coś innego. Bez względu jednak na to, jaki środek transportu wybierzemy, na pewno taka wycieczka będzie świetną przygodą.


Wyspa Młyńska


Wyspa Młyńska to zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy. Znajdują się na niej obiekty kulturalne i rekreacyjne a otoczona jest bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi. Co ciekawe, wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

Wyspa położona jest pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku i centrum miasta. Jest to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami. Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova.

Wyspa Młyńska jest oazą zieleni w centrum Bydgoszczy. W czasach średniowiecza był to teren zalewowy porośnięty roślinnością łęgową. Później do naturalnej roślinności dodawano sztucznie posadzone drzewa, wzdłuż wytyczonych alei. W 1867 r. groblę łączącą ul. Focha z młynami Rothera obsadzono po stronie zachodniej szpalerem klonów, lip i wierzb. W 1890 r. na grobli urządzono aleję spacerową obsadzoną szpalerem 16 kasztanowców i 17 lip. Większość z tych drzew przetrwała do dnia dzisiejszego.

Druga aleja kasztanowa przetrwała na wschodzie wyspy. Trzymetrowej szerokości aleja pochodzi z połowy XIX wieku, a do dzisiaj przetrwało kilkanaście drzew kasztanowca białego.

Na Wyspie Młyńskiej znajdują się także wspaniałe punkty widokowe. Stojąc na nabrzeżach i bulwarach możemy podziwiać m.in. sylwetkę Opery Novej odbijającej w wodach Brdy. Szczególnie efektownie wygląda to wieczorem i w nocy, gdy budowla jest podświetlona. Innym, ciekawym punktem widokowym z wyspy jest grobla oraz most na jazie ulgowym. Stamtąd dobrze prezentuje się nie tylko opera, ale również katedra, Biały Spichlerz i kładka nad rzeką.


Noclegi w Bydgoszczy


Bydgoszcz ma bardzo bogatą ofertę noclegów, dlatego znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno stanowić problemu. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce. Średnia cena za nocleg w Bydgoszczy wynosi 78 zł. Wszystko jest uzależnione od standardu wybranego obiektu i jego lokalizacji. Im bliżej Brdy i ścisłego centrum, tym drożej. Jednak jeśli wybierzemy się do hostelu, to możemy znaleźć przyzwoite warunki za okazyjną cenę. Największym zainteresowaniem w Bydgoszczy cieszą się obiekty z kategorii apartamenty i hostele, których cena rozpoczyna się już od 35 zł od osoby.

Następny artykuł Łódź na weekend - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!